Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eski Semtlerin Çehresi de Sakinleri de Değişiyor

Eski Semtlerin Çehresi de Sakinleri de Değişiyor

Referans Gazetesi
Eski Semtlerin Çehresi de Sakinleri de Değişiyor

stanbul'un; Cihangir, Galata, Fener ve Balat gibi eski semtlerine olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu ilgi sonucu bölgelerdeki gayrimenkul fiyatları yükselirken semtlerin dokusu da giderek değişiyor.

David Behar ile Tolga İslam'ın derlediği İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları'ndan çıkan "İstanbul'da Soylulaştırma-Eski Kentin Yeni Sahipleri" adlı kitapta bu değişimin nedenleri ve sonuçlarına dair görüşler bir araya getirildi. Kitap, tarihi ve doğal yapısını koruyan Galata, Fener ve Balat gibi semtlere ilginin artmasının nedenini, Türkiye'de çok da iyi bilinmeyen "gentrification" yani Türkçe adıyla "soylulaştırma" kavramıyla açıklıyor.

Soylulaştırma; entelektüel olarak nitelendirilen sanatçı-yazar-gazeteci gibi belli grupların, şehrin tarihi ve kültürel dokusunu koruyan bölgelerine taşınarak buradaki alt grupları göçe zorlamasını kapsıyor. Kitaba göre bu sürecin ardından bölgedeki emlak fiyatları yükseliyor ve bölge yavaş yavaş gelir düzeyi yüksek kesimin yerleşim yeri haline geliyor. Bu semtlerde yaşamanın bedeli de yükseliyor.

Gördüğü ilgi üzerine ikinci baskısı yayımlanacak olan kitapta; 20-21 Mayıs 2003'te Kadir Has Üniversitesi'nde düzenlenen “Tarihi ve Merkezi Semtlerin Dönüşümleri: Gentrification Kuramlarının İstanbul'a Uygulanabilirliği” konulu sempozyuma katılan uzmanların görüşleri de yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eski-semtlerin-cehresi-de-sakinleri-de-degisiyor_43623.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!