Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eylemciler Demirören AVM'yi İşgal Etti

Bini aşkın kişi, Beyoğlu'nda Demirören AVM'nin inşasına yetkililerin sessiz kalmasını kınadı. Geçtiğimiz hafta açıklanan Kültür Bakanlığı'nın Demirören raporuna göre hem Demirören grubu, hem de inşaata göz yuman yetkililer suçlu.

bianet.org
Eylemciler Demirören AVM'yi İşgal Etti

Dün (17 Nisan) Emek Sineması'nın kapatılmasını protesto etmek için düzenlenen eylemde Demirören AVM de protesto edildi. Taksim'deki Tramvay Durağı'nda dün akşam toplanan eylemciler, düdük ve bando ile sloganlar eşliğinde Emek Sineması'na yürüdüler. Yürüyüşte "İstanbul bizim emek bizim'', ''Sermaye elini emeğimden çek'', "Emek açılsın, Demirören yıkılsın'' sloganları atıldı.

Demirören AVM protesto edildi

Emek Sineması'na doğru yürürken Demirören Alışveriş Merkezi (AVM)'ye giren eylemciler, AVM içinde "Emek'ten çıkın Demirören'i yıkın" yazılı pankart açtı. Grup, Demirören Holding'in Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde inşa ettirdiği ve imar kurallarına aykırı olan Demirören AVM ile ilgili yetkililerin sessiz kalmasını kınadı. Sokaktaki insanlar da eylemcilere destek verirken, AVM içindeki esnaf kepenk kapattı, güvenlik görevlileriyse eyleme müdahele etmedi. Bini aşkın kişinin katıldığı eylemde aralarında Meltem Cumbul, Şebnem Dönmez, Feridun Düzağaç, Mazlum Çimen, Orhan Aydın, Sevilay Demirci ve Attilla Dorsay'ın da olduğu birçok sanatçı yer aldı.

Emek Sineması'nın kapısı zincirlendi

Demirören AVM'den çıkan eylemciler Emek Sineması'na yürüdü. Sinemanın kapısının eylemcilerin içeri girmesine karşı demir ve suntalarla kapatılması büyük tepki çekti. Emek Sineması tabelasının üzerine asılan bir kafe tabelası ise eylemciler tarafından indirildi. İsyanbul Kültür Sanat Varyetesi, Emek Sineması'nın önünde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Emek Sineması 2 yılı aşkın süredir kapalı. Emek Sineması'nı yıkmak. Yerine tam karşısındaki Demirören AVM gibi dışı tarihi eser çakması, içi alışveriş merkezi bir ucube dikmek istediler. Emek Sineması'nın kalan parçalarını ise alışveriş merkezine hapsetmek istediler. İstanbul'un AVM'ler, rezidanslarla değiştirilen silüeti ile sadece evlerimizi, okullarımızı, sokaklarımızı değil bireysel ve kolektif haklarımızı da kaybediyoruz. Demirören'in kaçak katlarına saklı bir Emek Sineması istemiyoruz. Emek'in restorasyonunun sözlük anlamında olduğu gibi şu an bulunduğu yerde, aslı bozulmadan yapılması gerektiğinde ısrar ediyoruz. Emek'i sermayenin eline bırakmayacağız. AKM gibi sürünmesine, Haydarpaşa Garı gibi yanmaya terk edilmesine izin vermeyeceğiz."

Açıklamadan sonra Emek Sineması'nın kapısı eylemciler tarafından renkli zincirlerle kilitlendi. Eylemciler "sinemanın anahtarı bundan sonra bizde olacak" açıklamasının ardından, temsili anahtarı Meltem Cumbul'a verdiler. Eylem tarihi sinemanın duvarında bir İstanbul belgeseli gösterimi ile sonlandı.

Kültür Bakanlığı'ndan Demirören raporu

Kültür Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı, bir kısmı kaçak inşa edildiği iddiasıyla soruşturulan Demirören AVM raporu ise geçtiğimiz hafta tamamladı. Demirören AVM'nin inşası için 2004'te 19 bin metrekare inşaata izin verilmişti. Ancak 2011'de inşaatı tamamlanan ve kullanıma açılan AVM 50 bin metrekarelik bir alana yayılıyor. Raporda Demiören grubu, inşaatı yaparken çevredeki tarihi binalara zarar vermek ve tescilli bazı binaları yıkmakla suçlanıyor. İnşaatın Ağa Camii'nde büyük hasar bıraktığı iddia ediliyor. Kültür ve Turizm Bakanı Günay tarafından da onaylanan ve savcılığa gönderilen raporda;

- İnşaatın kaçak kısımlarına göz yuman Yenileme Alanı Koruma Kurulu üyeleri, Beyoğlu Belediye Başkanlığı'nın üst düzey yetkilileri ve Demirören AVM'nin sahipleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulması,
- AVM'nin üçte birinin yıkılması,
- Kaçak inşaata göz yuman Koruma Kurulu üyelerinin, bakanlık tarafından görevden alınması isteniyor.

Ayrıca bakanlık AVM yapılırken Ağa Camii'nin tahrip olmasına sessiz kalan 2 Nolu Koruma Kurulu üyeleriyle ilgili soruşturma başlattı.

Haberin fotoğrafları için tıklayınız

ETİKETLER: kent koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/eylemciler-demiroren-avmyi-isgal-etti_86848.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!