Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Eylemler Arsanın Değerini Düşürüyor’

Ataköy sahili ve yeşil alanı kapsayan arazileri imara açınca kamuoyunun tepkisini toplayan Toplu Konut İdaresi, dün gazetelere verdiği tam sayfa ilan ile “söz hakkını kullandı”.

Milliyet Gazetesi
‘Eylemler Arsanın Değerini Düşürüyor’

TOKİ, 9 Aralık 2009’da satış ve kiralama ihalesi yapılacak Ataköy sahil yolu güzergâhındaki Zeytinlik Mahallesi 564 ada 158, 160, 161 ve 162 no’lu parseller üzerinde neler yapacağını açıklamak amacıyla ilan verdiğini belirtti. İlanda şu başlıklar dikkat çekti:

-  Satış ve kiralamaya konu olan parseller, 1991 ve 1997’de onaylanan imar planlarında turizm ve rekreasyon alanları olarak planlanmıştır. Bu planlar halen yürürlükte bulunmaktadır. TOKİ planda değişiklik yapmamıştır.
-  TOKi parseller üzerinde bulunan tarihi yapılar ile ağaçları Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na tescil ettirilerek, bu parsellerin tapu kayıtlarına ‘1. Derece Kültür ve Tabiat Varlığı” şerhi işletmiştir. Aydıca Baruthane binaları, çevre duvarları, gözetleme kulesi ve çeşme gibi tüm tarihi eserlerin rölövesini yaptırmıştır.
-  Parseller üzerinde yapılacak her türlü projenin, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayından geçirilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Onaylanacak projelerde Ataköy’ün siluetine ve manzarasına özen gösterileceğine tereddüt edilmemelidir.
-  1981’den bu yana etrafı duvar ile kapatılan Ataköy sahili böylelikle halkın kullanımına açılmış olacaktır.
-  Parsellerin mülkiyeti TOKİ’ye bedel karşılığı geçen kamu malı olup, arsaların değerini düşürücü eylem ve fiiller kamu malına zarar verici niteliktedir.

Protesto yürüyüşü yapacaklar

Ataköylüler, TOKİ’nin sahil satışını ve parkın kaldırılmasını protesto için balkonlarına siyah bayrak asmaya başladı. “TOKİ’nin yaptığı haksız eyleme karşı matem tuttuklarını ve protesto ettiklerini anlatmaya çalıştıklarını” söyleyen Ataköylüler, bugün saat 13.00’te parkta bir eylem ve yürüyüş ile gelişmeleri protesto edecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eylemler-arsanin-degerini-dusuruyor_74741.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!