Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fatih Belediyesi'nden Tarihi Yarımada'da 'Makyaja Dönük Çalışmalar'

Fatih Belediyesi, Divanyolu, Yeniçeriler, Ordu ve Gedikpaşa caddelerinde toplam 167 binanın dış cephesini yenileme çalışması başlattı. Başkan Demir, "Tabii 'Tarihi Yarımada'yı yıkıp yeniden yapmak mümkün olmadığına göre o zaman makyaja dönük çalışmalar yapıyoruz. Aslında bu, dünyanın her tarafında var'' diye konuştu.

yapi.com.tr
Fatih Belediyesi'nden Tarihi Yarımada'da 'Makyaja Dönük Çalışmalar'

EM>(Fotoğraf: Erhan ELALDI/AA)

Fatih Belediyesi, Divanyolu, Yeniçeriler, Ordu ve Gedikpaşa caddelerinde toplam 167 binanın dış cephesini yenileme çalışması başlattı. Yıl sonuna kadar bitirilmesi hedeflenen çalışmanın maliyetinin 800 milyon ila 1 milyar TL arasında olması öngörülüyor.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, projeye ilişkin olarak, ''Tarihi Yarımada'' içinde tescilli eserler ile sonradan yapılmış binaların yan yana olduğunu ancak yeni binaların görüntü olarak tarihi yarımadanın mimarisiyle bağdaşmadığını söyledi. Bu nedenle ilçede daha önce başlattıkları cephe yenileme çalışmalarını Aksaray ile Sultanahmet arasında yer alan caddeler üzerindeki binalarda da uygulamak istediklerini dile getiren Demir, bu güzergahtaki binaların cephe çizim çalışmalarının bir kısmının bittiğini, bir kısmının ise halen devam ettiğini kaydetti. 

Demir, bu çalışmaları yaparken mülk sahiplerini çağırarak belediye tarafından hazırlanan cephe tasarımlarını verdiklerini ve onların da görüşlerini aldıklarını dile getirerek, ''Genellikle uzlaşarak bina cephelerini tamamlıyoruz. Tabii 'Tarihi Yarımada'yı yıkıp yeniden yapmak mümkün olmadığına göre o zaman makyaja dönük çalışmalar yapıyoruz. Aslında bu, dünyanın her tarafında var'' diye konuştu.

'Tarihi Yarımada'da olması gereken mimari tarzı, cephelere yansıtıyoruz'

Beyazıt ile Sultanahmet arasında bulunan Divanyolu, Yeniçeriler ve Gedikpaşa caddelerindeki 40'ı tescilli 127 yapının yer aldığını ve çalışmanın ilk etabında tescilli binalar dışındaki 87 binanın cephesinin yenileceğini anlatan Demir, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

''Birinci etapta yenileme çalışması 28 Ekim 2009 tarihinde başladı. İkinci etap ise Ordu Caddesi'ndeki 26'sı tescilli 106 yapıdan 80'inin dış cephe yenileme çalışmasını kapsıyor. İkinci etap çalışmaları bu yılın ikinci yarısında başlayacak ve çalışmaların tümü yıl sonunda tamamlanacak. Tescilli yapılara ise dokunulmayacak. Böylece toplam 167 binanın cephe yenilemesi Fatih Belediyesi tarafından yapılmış olacak.'' 
     
Bu bölgedeki bina cephelerinin eski ama içlerinin çok daha güzel olduğunu dile getiren Demir, ''Bu bölgedeki bütün pasajlar çok hareketli ve dinamik. Büyük bir ticari potansiyel var. Ama bu potansiyeli, girişimi binaların cephelerine yansıtmakta büyük bir sıkıntımız var. Belediye olarak tarihten gelen bu birikimi, 'Tarihi Yarımada'da olması gereken mimari tarzı cephelere yansıtıyoruz. Bunun çalışmalarını başlattık. Ümit ediyorum altı aya kadar hayal ettiğimiz Divanyolu görüntüsünü hep beraber göreceğiz'' diye konuştu.

Demir, binalardaki çok sayıda kat maliki olması nedeniyle onları bir araya toplayıp yönetim kurulu kararı aldırarak yaptırmalarını sağlamanın çok zor ve uygulanamaz olduğunu ve doğru da olmadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

''Meclisimizden karar alıyoruz. Cephelerle ilgili proje çalışmalarını bitiriyoruz ve ihalesini yapıyoruz. Uygulama esnasında esnafımızdan destek alıyoruz. Mina İnşaat Yalıtım Şirketi tarafından yapılan yenileme çalışmalarının toplam maliyetini 800 milyon TL ila 1 milyar TL arasında öngörüyoruz. Bu, Fatih Belediyesinin kendi kaynağı. Yaptığımız çalışmaların karşılığını istediğimiz zaman bina sahiplerine rücu ettirebiliyoruz. Böyle bir hukuki dayanağımız da var. Bazıları da kendileri yapıyor. Biz de proje desteği veriyoruz. Malzeme seçimine kadar biz yapıyoruz. Kimse, kendi istediği gibi 'Tarihi Yarımada'nın böylesine önemli bir yerinde dış cephe tasarımı yapamayacak.''

Fatih Belediye Başkanı Demir, 2004'den beri ilçede cam giydirilmiş binalara izin vermediğini, ''PVC, siding, cam mozaik ve BTB'nin yasak olduğunu belirterek, ''Bizim onayımız olmadan imar verilmiyor, inşaatlarını başlatmıyoruz. Herhangi bir yerde bir inşaat yapılacaksa CD ortamında cephelerini veriyoruz, kendi mimarları ve bizim mimarlarımız çalışarak ortak bir noktada buluşuyorlar. 'Tarihi Yarımada'da cumba zorunluluğu, kat silmeleri, pencere söveleri var. Şehrin her tarafından aynı tip ev de olsun istemiyoruz ama bakınca bir ortak bir mimari tarz oluşturulsun istiyoruz'' dedi. (AA)
     

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/fatih-belediyesinden-tarihi-yarimadada-makyaja-donuk-calismalar_78393.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!