Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU novawood novawood

Fatih’in 8 Mahallesinde Kentsel Dönüşüm Çalışması Başlıyor

Fatih’in 8 Mahallesinde Kentsel Dönüşüm Çalışması Başlıyor

ibb.gov.traşkan Kadir Topbaş başkanlığında toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi, Fatih’in Kürkçübaşı, Atikmustafapaşa, Balat, Karabaş, Tahta Minare, Neslişah ve Hatice Sultan Mahallelerini ‘Kentsel Yenileme Alanı’ olarak belirledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ocak ayı toplantısı Saraçhane Belediye Sarayı’nda Başkan Kadir Topbaş’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Belediye Meclisi’nde Meclis Üyelerine hitap eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yap-işlet mantığıyla 8 noktada kapalı otopark yapılması için ihaleye çıktıklarını ve bu otoparklar için 3 fonksiyon yapacağını vurguladı. Bu otoparkların vatandaşların otopark ihtiyaçlarını karşılayacağını ve mahallelerin haftalık pazarlarının burada kurulabileceğini anlatan Topbaş, buraların ayrıca Kurban Bayramları’nda kurban kesimine uygun olması için teknik altyapının kurulması konusunda çalışma öngördüklerini ifade etti.

Belediye Meclisi Fatih’teki kentsel dönüşüm alanlarının planlarını onayladı
Büyükşehir Belediye Meclisi, Fatih İlçesi’nin 8 ayrı mahallesinde kentsel dönüşüm çalışmalarını başlatacak imar planları da onaylandı. Sulukule diye bilinen Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri ile Kürkçübaşı, Atikmustafapaşa, Balat, Karabaş ve Tahta Minare Mahallelerini kapsayan 1/ 1000 ölçekli Kentsel Yenileme Planları, Fatih Belediyesi tarafından yapıldı. Ayrıca, söz konusu mahallelerin dönüşümü ile ilgili Büyükşehir Belediyesi , TOKİ ve Fatih Belediyesi arasında imzalanan protokolde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülerek kabul edilmişti.

Buna göre, oybirliği ile kabul edilen kentsel yenileme alanında, TOKİ tarafından tarihi Bizans surlarına uygun çağdaş standartlarda konutlar yapılacak. Yapılacak binalar, Tarihi Yarımada Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve Fatih İlçesi Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı kararlarına ve hedeflerine aykırı olmayacak. Yenileme alanları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kararından sonra Bakanlar Kurulu’na sunulacak. Bu alanlarda yapılacak uygulama, bir program dahilinde etap etap projelendirilebilecek.

Ayrıca bu mahallelerle ilgili envanterde yer alan tescilli sivil mimari örnekleri de restore edilerek sosyal ve kültürel amaçlı olarak kullanılacak. Bu bölgeler için hazırlanacak yenileme projeleri Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nda onaylanarak uygulamaya geçecek. Yenileme alanlarının teknik altyapı ve yapısal standartlarının oluşturulması, bu alanların yönetimi ile örgütleme ve uygulama alanlarında bulunan hak sahiplerinin veya bölge halkının katılımına dair esaslar ise, daha sonra yayınlanacak olan yönetmelikle belirlenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fatihin-8-mahallesinde-kentsel-donusum-calismasi-basliyor_40297.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!