Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fatih’in Dökümhanesi Restore Ediliyor

Fethin 550. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinde kullanılan topların üretildiği dökümhanenin rest

Türkiyeb>Fethin 550. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinde kullanılan topların üretildiği dökümhanenin restorasyon projesi, Türk Bilim Tarihi Kurumu tarafından Yıldız Sarayı Müsahip Ağalar Dairesi’nde düzenlenen bir toplantıyla basına tanıtıldı.
TBTK Başkanı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, yaptığı konuşmada, fetih kutlamaları kapsamında Kırklareli Demirköy’de bulunan ve Fatih’in İstanbul’u fethinde kullandığı topların da yapıldığı dökümhanenin kazı ile restorasyon çalışmalarının başlatılacağını söyledi. Orman içinde harap kalmış ve halk arasında top döküm yeri olarak da bilinen dökümhanenin araştırma projelerinin başladığını kaydeden İhsanoğlu, bölgenin büyülk bir tahribe uğradığını ve elde pek az belgenin kaldığını kaydetti.

Açık hava müzesi olacak
Osmanlı ve sanayi tarihleri açısından büyük önemi bulunan önemli bir eserin ortaya çıkarılacağını dile getiren İhsanoğlu, projeyle özellikle askeri, mimari, top dökümcülüğü ve metal teknolojisi tarihi açısından katkılar sağlanacağını ifade etti. Proje ile tarihi bir değerin ortaya çıkarılarak açık hava endüstri-arkeoloji müzesinin oluşturulacağına dikkati çeken Prof. Dr. İhsanoğlu, projenin Kültür Bakanlığı, TÜBİTAK, Kırklareli Müze Müdürlüğü; Boğaziçi, İTÜ, Fatih, Çanakkale 18 Mart, Marmara Üniversiteleri ile Demirdökümcüler Derneği tarafından desteklendiğini kaydetti.
Kültür Bakanı Hüseyin Çelik’in de projeyi yakından takip ettiğini söyleyen İhsanoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de projeye destek olmasını temenni ettiğini ifade etti.

Osmanlı’nın demir merkeziydi
İhsanoğlu’nun ardından söz alan İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Teknoloji Tarihi
Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Gülsüm Tanyeli de, dökümhanenin Rumeli’deki en önemli demir merkezlerinden biri olduğunu söyledi. 17.yüzyılın sonundan başlayarak 19.yüzyılın son çeyreğine kadar demir üretiminin devam ettiğini söyleyen Tanyeli, “Burada nal, sac hatta makine ve alet üretimi yapıldığı ve üretimin 1877-78 savaşı sırasında durduğu belgelerden anlaşılıyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fatihin-dokumhanesi-restore-ediliyor_3539.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!