Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fatih’teki Tarihî Eserler Sorbonne Üniversitesi’nin İlgi Alanına Girdi

Fatih’teki Tarihî Eserler Sorbonne Üniversitesi’nin İlgi Alanına Girdi

Zaman Gazetesi
1


ransa’nın Sorbonne Üniversitesi’nden 11 kişilik master öğrencisi, Türk hocalarının öncülüğünde İstanbul Fatih’in tarihî bölgelerinde incelemelerde bulundu. Fransa’nın Sorbonne Üniversitesi mimarlık ve şehir planlaması dallarında yüksek lisans yapan 11 öğrenci, Fatih’te inceleme ve çalışmalar yapacak. Sorbonne Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Erginöz başkanlığındaki akademisyen ekip, “Fatih’in turizme katkısı ne olabilir?” başlıklı bitirme tezi hazırlayacak.

Yürütülecek olan çalışmaların, İstanbul’un Dünya Kültür Başkenti yarışmasında da önemli bir aşama kat ettirmesi amaçlanıyor. Çalışmalara Fatih Belediyesi de destek veriyor. İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi’nde çalışmaları için kendilerine ofis ayrılan öğrenciler, Fatih’te bulunan Anemas Zindanları’nı gezerek incelemelerde bulundu.

Projeyi tanıtan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, öğrencilerin bir ay çalışma yapacağını ve daha sonra toplanan bilgilerin kendilerine ulaştırılacağını belirtti. Tarihî çevre ile ilgili yapılan çalışmaların çok önemli olduğunu vurgulayan Fatih Belediye Başkanı, “Anemas ve Ayvansaray, kültür güzergahımızın önemli merkezlerinden biri. Tekfur Sarayı, Anemas Zindanları ve Türk mahallesi ile devam eden bir güzergah var. İki yıl öncesine kadar kimsenin bu güzergahtan haberi yoktu. Yaklaşık bir yıldır restorasyonu devam ediyor, çalışmalar bir yıl kadar daha devam edecek.” dedi.

Projeyi yapacak ekipten sorumlu olan Sorbonne Üniversitesi Öğretim Üyesi Murat Erginöz, ekibin coğrafya, harita mühendisliği, hukuk ve mimarlık gibi değişik alanlarda yüksek lisans yapan öğrencilerden oluştuğunu söyledi. Bu öğrencilerin şehircilik konusunda doktora yapmalarının ilginç ve önemli olduğunu ifade eden Erginöz, şunları kaydetti: “Şehircilik birçok disiplini bir arada bulunduran bir bilim dalıdır. O nedenle hepsi kendi meslek alanları ile ilgili görüşler sunacak. İstanbul’un genelini incelerken Fatih’in yeri nedir diye araştıracaklar. Bütün çalışmaları da 3 Mart’ta sunacaklar.” Bu ilçenin öğrenciler tarafından seçildiğini ve Fatih Belediyesi’nin de ev sahipliği yapmayı kabul ettiğini belirten Prof. Dr. Murat Erginöz, “Öğrenciler buradan iyi bir Türk dostu olarak ülkelerine döneceklerdir.” diye konuştu. Açıklamaların ardından Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve beraberindeki ekip Anemas Zindanları’nı gezerek fotoğraf çektirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fatihteki-tarihi-eserler-sorbonne-universitesinin-ilgi-alanina-girdi_41769.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • konuyla alakası var ama nerdeyse hiç yokmuşa benziyor bana göre ama baska okuyanları bilemem tabi ki de YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!