Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Galata Kulesi Nihayet

Büyükşehir Belediyesi’nin, Anıtlar Kurulu’ndan uzun süredir onay bekleyen çok sayıda projesinden üçüne nihayet onay çıktı. Bu projelerin birinc

Türkiyeb>Büyükşehir Belediyesi’nin, Anıtlar Kurulu’ndan uzun süredir onay bekleyen çok sayıda projesinden üçüne nihayet onay çıktı. Bu projelerin birincisi, 7 yıldır onay bekleyen Galata Kulesi Projesi. Diğer ikisini ise Taksim ve Eminönü meydanlarının yeniden düzenlenip trafikten arındırma projeleri oluşturuyor.

655 yıllık bir tarihe sahip olan Galata Kulesi’nin dış cephesinin restorasyonu daha önce yapılmıştı. Ancak önemli değişiklikler öngören iç cephe restorasyonu için ise bir türlü onay alınamamıştı. Geçtiğimiz hafta içerisinde proje Kurul’da görüşüldü ve istenilen onay alındı. Projeye göre, kule kültür amaçlı olarak kullanılacak ve her kata ayrı bir fonksiyon yüklenecek. Lokanta kaldırılacak ve son iki katı seyir terası ve Türk Kahvesi olarak yeniden düzenlenecek. Diğer katları ise hediyelik eşya reyonları ve turistik amaçlı üniteler şeklinde restore ve dizayn edilecek.

Kurul’dan onay alan Taksim Meydanı Projesi’nde ise mevcut otobüs durakları AKM Garajı’na nakledilecek ve büyük ölçüde araç trafiği yan güzergahlara verilecek. Taksim Meydanı, Gezi Parkı ile bütünleşecek şekilde düzenlenecek. Benzer uygulama Eminönü’nde de yapılacak. Meydandaki otobüs duraklarından sonra sahildeki duraklar da kaldırılacak. Sahilde meydana gelen çökmeler çakılacak kazıklarla önlenecek. Bölge, vapur iskeleleri dahil şehrin silüetine ve tarihi dokusuna uygun olarak düzenlenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/galata-kulesi-nihayet_9130.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!