Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Galata’dan “Görünürlük” Manzaraları...

Proje yönetmeni Deniz Aygün “Neden Galata’da ‘ışık’?” sorusunu yanıtlıyor; “Galata 10.000 civarında aydınlatma üreticisi ve satıcısı ile Türkiye’nin ‘ışık’ merkezi. Galata Mevlevihanesi’nin burada olması, bizi, “ışığı” tema olarak ele almamıza iten başlıca sebepler. Işık teması etrafındaki projeler ‘Made in Şişhane’, ‘Guerilla Lighting’,

Cumhuriyet Dergi
Galata’dan “Görünürlük” Manzaraları...

Görünürlük Projesi’nin bu yılki teması “ışık”. Yalnız bir gün boyunca, öğlen 12.00 ile akşam 23.00’e kadar sürecek olan program da renk renk ve dopdolu. Proje yönetmeni Deniz Aygün “Neden Galata’da ‘ışık’?” sorusunu yanıtlıyor; “Galata 10.000 civarında aydınlatma üreticisi ve satıcısı ile Türkiye’nin ‘ışık’ merkezi. Galata Mevlevihanesi’nin burada olması, bizi, “ışığı” tema olarak ele almamıza iten başlıca sebepler. Işık teması etrafındaki projeler ‘Made in Şişhane’, ‘Guerilla Lighting’, ‘Fratres’, ‘People As Places as People’ , ‘Aşkın Işığı’ ve ‘Elektra’”.

Görünürlük Projesi yerli yabancı izleyicilere çok önemli bir etkinlik sunuyor. Yani haritasını alan mekân mekân gezip gösterilere katılacak. Görünürlük Projesi’nde ise dokuz yerli ve Hollanda, Almanya, İsviçre, İspanya, Rusya, Norveç, Portekizli sanatçılardan oluşan sekiz yabancı grubun katıldığı günde toplam 17 proje izlenebilecek. Çocukların tebeşirle barış işareti çizimi, Rus sanatçı Andrey Kuzkin’in performansı ve Agnes Nedregard, Raquel Nicoletti’nin “Beyaz Yanık” adlı yeni akrobasi performansı ve pek çok gösteri de 12.00-20.00 arası Galata Meydanı’nda izlenebilecek.

- Peki, Neden “Görünürlük”? İşte Deniz Aygün’ün anlattıkları...

- İnsanlar bu “görünürlük” kelimesini söylerken zorlanabiliyorlar; bazen, “görünür-lü-lü-lük” gibi çıkıveriyor. Aslında mesele basit. Mesele, görünür olmaktan, görünmez halden görünür hale gelmekle ilgili. Proje, “görünür” olmanın projesi. Bir festival değil. Çünkü bir kalıp değil. İçeriği, yapısı ve hedefleri ile geleceğe ve çoğalmaya, araştırmaya yönelen, soru soran bir yapı. Onun için bir proje. Galata Perform çalışmalarına ilk başladığı yıllardan beri, etkinliklerine gelen insanlarda, “siz ne güzel şeyler yapıyorsunuz, niye bizim haberimiz olmuyor?” gibi sorularla karşılaştı. Gündelik hayatın karmaşası içinde İstanbullularla buluşmanın aslında çok zor bir şey olduğu ortaya çıkıyordu. Galata’nın içinde bile küçük mekân binlerce dükkânın içinde zar zor bulunuyor, mekâna gelenler, “ay, çok zor buldum, diyordu”. Bunun üzerine, Galata Perform bir “görünürlük” sorunu olduğunu tespit edip, 2005’te çevredeki diğer üretici komşularıyla el ele verip “Görünürlük Projesi”ni yarattı. Amaç, bir günlüğüne bile olsa, Galata Perform’la beraber, çağdaş sanatı, sanatçıyı, Galata’yı, bir gün sabahtan akşama kadar süren bombardıman gibi yoğun bir programla, bir an çakan bir şimşek gibi, insanlara “görünür” hale getirmekti. Proje Galata’nın tarihsel, mimari, sosyolojik açıdan zenginliği ve çelişkileriyle sürekli bir etkileşim içinde oldu. Sanat projeleri mutenalaşma, göç, kentsel dönüşüm, Galata’da çocuklar, tarihi Galata, Şişhane’de aydınlatma endüstrisi gibi, doğrudan bölge ile ilgili projeleri barındırdı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/galatadan-gorunurluk-manzaralari-_72930.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!