Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'GAP' Otoyolunda Geri Sayım Başladı

Karayolları Genel Müdürlüğünce yapımına 1989 yılı başında 4 ayrı kesim olarak başlatılan söz konusu otoyol için bugüne kadar 461 milyon dolar harcama yapıldı. Bu harcama karşılığında inşatta gerçekleşme oranı yüzde 82 düzeyinde oldu.

Hürriyet Gazetesiizmete alınan Karadeniz Sahil yolundan sonra, GAP otoyolu olarak bilinen Gaziantep-Şanıurfa otoyolu ve çevre yolu bağlantılarını da içine alan projede geri sayım başladı.

Karayolları Genel Müdürlüğünce yapımına 1989 yılı başında 4 ayrı kesim olarak başlatılan söz konusu otoyol için bugüne kadar 461 milyon dolar harcama yapıldı. Bu harcama karşılığında inşatta gerçekleşme oranı yüzde 82 düzeyinde oldu.

Yapım çalışmalarında son durum
Karayolları Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre 179,4 kilometresi otoyol ve 41,3 kilometresi de bağlantı yolu olmak üzere toplam 220,7 kilometreden oluşan GAP otoyol kesiminde yer alan Gaziantep çevreyolu kesimi için bugüne kadar 75 milyon dolar harcama yapıldı. Bu kesimde gerçekleşme yüzde 83 oranında gerçekleşti.

Yine Gaziantep-Birecik kesimi için 140 milyon dolar harcanırken bu otoyolda da gerçekleşme yüzde 77 düzeyinde oldu. Aynı proje paketi içinde yer alan Birecik-Suruç kesimi için 118 milyon dolar harcama yapıldı ve bu kesim yüzde 90 oranı ile gerçekleşme yüzdesi en yüksek güzergah arasında.

Suruç-Şanlurfa kesimi için de şimdiye kadar 128 milyon dolar harcama yapılırken, yol inşaatlarının yüzde 81 oranındaki bölümü tamamlandı.

Bu yıl içinde verilen ödeneklerle proje kapsamında yer alan kesimlerin hizmete açılması ile GAP otoyolunda gerçekleşme yüzdesi yüzde 90'lara çıkarken yolun tamamının da gerekli ödenekler verilmesi halinde en geç 2008 yılına kadar tüm üniteleri ile hizmete alınmış olacak.

İki kesim bu yıl trafiğe açılabilir
Karayolları Genel Müdürlüğü'nün programına göre Gaziantep-Birecik kesiminin bu yıl içinde kalan 19 kilometrelik bölümünün tamamlanarak trafiğe açılması planlanıyor. Bu yıl ayrıca Birecik-Suruç kesimi için de 3 milyon YTL ek ödenek sağlanması halinde projenin tamamlanması hedefleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gap-otoyolunda-geri-sayim-basladi_54216.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!