Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gayrimenkule Dubai Rötuşu

Gayrimenkule Dubai Rötuşu

Cumhuriyet Gazetesib>Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) hazırladığı Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GMYO) taslağı ile ''yönetim kurulunda görev alacakların çoğunluğunun TC vatandaşı olması'' şartını kaldırmayı planlıyor. Taslağa göre, GMYO'ların yap-işlet-devret (YİD) projelerine ortak olması ve yabancı gayrimenkul projelerine yapabilecekleri yatırımın portföy değerinin yüzde 10'undan yüzde 49'una çıkarılması da öngörülüyor.

SPK'nin ''Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları'na İlişkin Esaslar Tebliği''nde değişiklik amacıyla hazırladığı taslak, internet sayfasında kamuoyuna açıklandı. Tebliğdeki değişiklikler olduğu gibi kabul görürse, Dubai veliaht prensi Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Prensi Şeyh Hamid Bin Zayed El Nahyan, Katar Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamid bin Kasım bin Cebr El Tani gibi yatırımcılar, Türkiye'deki belediyelerin ihalesiz olarak arazilerini verebildikleri GMYO'ları kontrol edebilecek ve bu GMYO'lar aracılığıyla Galataport gibi YİD ile yapılacak projelere de katılabilecekler.

GMYO aracılığıyla pazarlama
Tebliğ taslağıyla, GMYO yönetim kurullarında, çoğunluğun yabancılarda olabilmesine olanak sağlanıyor ve ''yönetim kurulunda görev alacak üyelerin çoğunluğunun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması'' şartı kaldırılıyor. GMYO'larda portföy sınırlamaları yeniden düzenlenirken yabancı gayrimenkullere daha fazla yatırım yapma olanağı da getiriliyor. Buna göre GMYO'lar, mülkiyeti kendilerine ait yabancı gayrimenkullere, gayrimenkule dayalı yabancı sermaye piyasası araçlarına portföy değerinin en çok yüzde 49'u oranında yatırım yapabilecek. Önceden bu tutar, portföy değerinin yüzde 10'u ile sınırlıydı.

Yapılması düşünülen bir başka değişikliğe göre de, GMYO'lar, yap- işlet-devret (YİD) projeleri kapsamında kurulan şirketlere de iştirak edebilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkule-dubai-rotusu_45239.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!