Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gazı Zor Bulan Suriye'den Nabucco'ya Destek!

Hazar ve Ortadoğu doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya pazarlamayı hedefleyen Nabucco Doğalgazı projesine Suriye’den de ‘tedarikçi olabiliriz’ desteği geldi. Ancak yıllık 7 milyar metreküplük doğalgaz tüketiminin 1 milyar metreküpünü Mısır’dan ithal ettiği doğalgazla karşılayan Suriye’nin, toplam doğalgaz potansiyeli bilinmiyor.

Radikal Gazetesi
Gazı Zor Bulan Suriye'den Nabucco'ya Destek!

Hazar ve Ortadoğu doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya pazarlamayı hedefleyen Nabucco Doğalgazı projesine Suriye’den de ‘tedarikçi olabiliriz’ desteği geldi. Ancak yıllık 7 milyar metreküplük doğalgaz tüketiminin 1 milyar metreküpünü Mısır’dan ithal ettiği doğalgazla karşılayan Suriye’nin, toplam doğalgaz potansiyeli bilinmiyor. Ayrıca Suriye, Türkiye’nin ‘al ya da öde’ kapsamında ithal ettiği ancak tüketemediği gazın 1 milyar metreküpünü satın alacak.

Suyu da görüştüler

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Suriye Petrol ve Mineral Kaynaklar Bakanı Süfian Al-Allao ile makamında biraraya geldi. İkili görüşmenin ardından açıklamada bulunan Yıldız, Suriye ile Nabucco Projesi’ne doğalgaz tedariği, elektrik ticareti ve Türkiye’den Suriye’ye su verilmesine ilişkin konuları ele aldıklarını söyledi.

Yıldız, Suriyeli Bakan El Allao ile doğalgaz ticareti konusunda görüştüklerini dile getirirken, kısa vadede Suriye’nin Türkiye’den doğalgaz ithalatını da masaya yatırdıklarını, uzun vadede ise Türkiye’nin Suriye’den doğalgaz alınması projelerini görüştüklerini belirtti. Bakan Süfian El Allao, “Şu anda kendi ihtiyacımızı karşılayacak üretimi yapamıyoruz. Türkiye’den de gaz almayı planlıyoruz. Ama ülkemizde gaz potansiyeli var. Nabucco projesine gaz tederakinde ana ülkelerden biri olabiliriz” dedi.

Rusya katılırsa şaşırmayın

Azerbaycan’ın Nabucco Projesine destek vereceğini açıklamasına karşın Devlet Başkanı İlham Aliyev’in yerine hükümetlerarası anlaşma törenine bakanlık düzeyinde katılımın olmasının hatırlatılması üzerine Yıldız, Aliyev’in daha önce İngiltere’de programı olacağını açıkladığını söyledi. Yıldız, bir gazetecinin “ABD, Nabucco Projesinde neden Rusya’yı istemiyor” sorusu üzerine, ilerleyen süreçte Rusya Federasyonu’nun da bu projeye katılması halinde çok fazla şaşırılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Miktar belirsiz

Suriyeli Bakan El Allao da, Suriye’nin hem transit konumunda hem de gaz tedarik eden bir ülke konumunda olduğunu belirterek, Nabucco Projesi’ne gaz tedarik etmeye hazır olduklarını söyledi. Suriye’nin doğalgaz rezervi olarak problemi bulunmadığını anlatan El Allao, ülkesinin Nabucco Projesi için doğalgaz tedarikinde ana ülkelerden bir tanesi olabileceğini kaydetti.

El Allao soru üzerine, şu anda Suriye’nin ürettiği doğalgazın kendi ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olmadığını, bu nedenle komşu ülkelerden gaz tedarikine başladıklarını ancak ülkesinde doğalgaz potansiyelinin olduğunu, bunu çıkardıkları zaman hem kendi ihtiyaçlarını karşılayacaklarını hem de artan gazı komşu ülkelere satacaklarını söyledi. El Allao, 2010 yılından önce Arap gaz boru hattını tamamlayacaklarını, bu tamamlandığında da Mısır doğalgazının Lübnan üzerinden Türkiye boru hatlarına ilave edileceğini kaydetti.

Rus basını: Nabucco Rusya’yı sıkıştırıyor

Nabucco anlaşmasıyla Rusya’nın Güney Akım boru hattı projesine karşı ciddi bir rakip olabileceği bildirildi. Rus haber ajansı RİA Novosti’nin ekonomi yorumcularından Oleg Mityayev yazdığı yorum-haberde, “Hem Nabucco’da hem de Güney Akım’da yer alan Bulgaristan, Rusya ile enerji alanında daha iyi bir pazarlık yapmaya çalışıyor” dedi. Ankara’da Avusturya, Macaristan, Bulgaristan, Romanya ve Türkiye tarafından imzalanan anlaşmanın daha önce Türkiye’nin bu hattan geçecek gazın yüzde 15’ini özel fiyattan satın almak istemesi nedeniyle ertelendiğini belirten Mityayev, şunları kaydetti:

“Ancak bu talep Avrupa’nın en önemli projesini kârsız hale getiriyordu ve nihayetinde AB Türkiye’yi bu talebini geri çekmesi konusunda ikna etti. Nabucco’nun diğer en büyük sorunu da gaz. Projenin yöneticileri Nabucco’nun ilk etapta Azerbaycan’dan yıllık 8-10 milyar metreküp gaz taşıyacağını ve bunun kademeli bir şekilde artırılacağını belirtiyorlar. Türkmenistan beklenmedik bir şekilde geçen cuma Nabucco Projesi’ni desteklediğini açıkladı. Türkmen gazını Trans-Hazar boru hattı üzerinden Nabucco’ya bağlamayı hayal eden projenin yöneticileri, bu durumdan haliyle memnun oldu. Gazprom’nun 25 yıl boyunca Türkmenistan’dan yıllık 50 milyar metre küp gaz satın alma hakkı var. Ancak geçen ilkbaharda Gazprom talepte düşüş nedeniyle Türkmen gazını almayı çok önemli oranda azaltarak, Türkmenistan’ı adeta Nabucco’ya itti. Ancak Çinliler Avrupalılardan daha hızlı görünüyor. Türkmen gazını Çin’e taşıyacak yıllık 40 milyar metreküp kapasiteye sahip yeni boru hattının bu sonbaharda tamamlanarak faaliyet girmesi bekleniyor. ”

http://www.yapi.com.tr/haberler/gazi-zor-bulan-suriyeden-nabuccoya-destek_70642.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!