Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Geleceğin Enerjisi" Ne Olmalı?

Dünyada başlayan enerji devriminin temel esasları; tasarruf ve yüksek verimlilik, yenilenebilir kaynaklar , küçük ölçekler, yerellik ve yaygınlıktır. Ülkemiz enerji sorununu; toprağını, suyunu, havasını, ormanını yok etmeden, dışarıya bağımlı olmadan çözmesinin stratejisinde, verimli kullanım ve yenilenebilir kaynaklara yönelmek olmak

NTV
"Geleceğin Enerjisi" Ne Olmalı?

TEMA Vakfı "Enerji tasarrufu" ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu sözlere yer verildi:

Kendi ulusal kaynakları olmadığı halde tükettiği enerjinin %85 ini fosil yakıtlarla karşılayan ülkemiz; enerji kaynakları seçeneklerinin belirlenmesinde kritik bir karar aşamasına gelmiştir. Ya batının gündemden düşmüş yöntemlerini taklitçi  bir davranışla kullanarak, dışa bağımlılığı artıracak şekilde fosil yakıtlar (petrol, doğal gaz, kömür vb.) ve nükleer güce yönelecek ya da yüksek verimlilik, yenilenebilir kaynaklara (güneş, rüzgar, bitkiler, su, jeotermal  vb.) doğru bir geçiş yapacaktır.

Dünyada başlayan enerji devriminin temel esasları; tasarruf ve  yüksek verimlilik, yenilenebilir kaynaklar , küçük ölçekler, yerellik ve yaygınlıktır. Ülkemiz enerji sorununu; toprağını, suyunu, havasını, ormanını yok etmeden, dışarıya bağımlı olmadan çözmesinin  stratejisinde, verimli kullanım ve yenilenebilir kaynaklara yönelmek olmak zorundadır.

Geleceğin Enerjisi: Yenilensin, tükenmesin, güven versin, kirletmesin

Enerji alanında en büyük sorun, ileri sürüldüğü gibi enerji açığı değil, enerji üretiminden nakline ve kullanımına kadar her düzeyde verimsizlik sonucu oluşan kayıplardır. Hatlarda ki bakımsızlık, kalitesizlik, savurganlık,  yetersiz standartlarla desteklenen cihazların verimsizliği sonucu  üretilen elektriğin yarısından fazlası yitirilmektedir.Avrupa Birliği ülkeleriyle karşılaştırıldığın da  Türkiye birim gayri safi milli hasıla başına  iki kat fazla enerji kullanmaktadır.

Enerji tasarrufu; enerji tüketen ekipmanların kapatılmasıyla daha az enerji kullanımı  veya ekonomik ve sosyal gelişmeyi önleyecek anlayışlarla da ele alınamaz.

Dünyada  gelişmişlik ölçüsü artık kişi başına tüketilen enerji miktarı ile değil, o miktardaki enerjiyle sağlanabilen fayda  ile değerlendirilmektedir.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/gelecegin-enerjisi-ne-olmali_75746.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!