Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gençlik Parkı’ndaki Yontulardan Haber Yok

Anakent Belediyesi, yıllardır Gençlik Parkı’nın havuz başında bulunan iki kadın yontusunu, yenileme çalışmaları kapsamında kaldırdı. Yontuların akıbeti hakkında herhangi bir bilgi bulunmazken, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Ali Hakkan, yontuların kaldırılmasının nedenini “belli bir zihniyetin ürünü” olarak

Cumhuriyet ANKARA
Gençlik Parkı’ndaki Yontulardan Haber Yok

Anakent Belediyesi, yıllardır Gençlik Parkı’nın havuz başında bulunan iki kadın yontusunu, yenileme çalışmaları kapsamında kaldırdı. Yontuların akıbeti hakkında herhangi bir bilgi bulunmazken, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Ali Hakkan, yontuların kaldırılmasının nedenini “belli bir zihniyetin ürünü” olarak değerlendirdi. Ressam Adnan Turani de “Sanat adına çok büyük endişeler taşıyorum” dedi.

Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek, bundan 15 yıl önce, 1994’te, “müstehcen” olduğu gerekçesiyle, “Ben böyle sanatın içine tükürürüm” diyerek, Altınpark’taki heykeltraş Mehmet Aksoy’a ait “Periler Ülkesinde” isimli heykeli kaldırtmıştı. Benzer durum şimdi Gençlik Parkı’nın havuz başındaki iki kadın yontusu için söz konusu. Gençlik Parkı’nın havuz başında yıllardır iki kadın yontusu bulunuyordu. Parkın simgelerinden olan, bir taşın üzerinde oturan iki kadının betimlendiği, belden üstü çıplak iki kadın yontusu, yenileme çalışmaları kapsamında kaldırıldı. Belediye yetkilileri, bundan birkaç hafta önce, yontuların kaldırılmadığını, yerlerine konulacağını duyurdu. Ancak aradan haftalar geçmesine karşın iki kadın yontusu yerlerine konulmadı. Yontuların nereye kaldırıldığı da bilinmiyor.

‘Belediye başkanlarının böyle yetkisi yok’

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Ali Hakkan, Cumhuriyet Ankara’ya yaptığı açıklamada, yontuların kaldırılmasının nedenini “belli bir zihniyetin ürünü” olarak değerlendirdi. Kamusal alanda yer alan ve bu nedenle tüm kamuya ait olan sanat eserleri ile ilgili belediye başkanlarının kişisel kararlar veremeyeceğinin altını çizen Hakkan, “Bu tür sanat eserlerinin gerçek sahibi halktır. Başkanlar akıllarına göre kararlar veremezler. Biliyorsunuz, Antalya’nın Kemer ilçesinde de, eski Belediye Başkanı Hasan Şeker tarafından heykeltıraş Zafer Sarı’ya yaptırılan çıplak bir kadını belinden tutup havaya kaldıran erkek figürünün tasvir edildiği metal heykel, yeni başkan MHP’li Mustafa Gül tarafından kaldırılmıştı. Yani bu tür icraatlara baktığınız zaman, altında yatan nedenlerin ideolojik olduğunu görüyorsunuz. Bu iki kadın yontusu bugüne dek kimseyi rahatsız etmedi, şimdi niye rahatsızlık duyuyorlar” dedi. Mimarlar Odası Ankara Şube yönetimi olarak yontulara ne olduğunu belediyede çalışan mimar arkadaşlarına sorduklarını ancak olumlu yanıt alamadıklarını belirten Hakkan, “Arkadaşlarımızın bize verdiği bilgilere göre, yontular tekrar yerlerine konulacakmış. Ama ne zaman? Belli değil. Arkadaşlarımız da o yontuları korumak istediklerini dile getirdiler. Ancak ben arkadaşlarımızın da yontulara ne olduğu hakkında bilgi sahibi olduklarını düşünmüyorum” görüşünü vurguladı.

‘Sanatsal heyecanımızı yitirdik’

Ressam Adnan Turani de, özellikle başkentte sanat adına çok büyük endişe duyduğunu dile getirdi. “Sanatsal atmosfer son yıllarda büyük darbe yedi. Büyük galeriler battı. Sanatçıların durumu hiç iyi değil. Belki İstanbul’da gösterşli işler yapılıyor ama Ankara’da yok. Gelişmeler karşısında o büyük sanatsal heyecanımızı yitirdik” diyen Turani, gelişmeler karşısında çok üzüldüğünü vurguladı. Ülkede salt sanatın değil, sanat eğitiminin de günden güne kötüye gittiğine vurgu yapan Turani, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gazi Üniversitesi’nde 11 yıl hocalık yaptım. Çok yetenekli öğrenciler geliyordu o dönem. Hacettepe Üniversitesi öyleydi, Bilkent Üniversitesi öyleydi... Ancak bugün böyle bir durumdan söz etmek mümkün değil. Okullardaki sanat eğitimi de artık sıfır noktasına inmiş durumda. Bu çok önemli bir ayrıntı. Hatta bence doktora ve tez konusu. Neden bir ülkenin sanat eğitimi günden güne kötüye gider? Ülkede böyle bir tatsız durum var. Yıllardır sanata karşı bir hazımsızlık söz konusu. Yetkilelere sormak gerekiyor? Neden bu heykelleri bulundukları yerlerden kaldırıyorsunuz?”

http://www.yapi.com.tr/haberler/genclik-parkindaki-yontulardan-haber-yok_70932.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!