Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Germenicia, Kahramanmaraş'ı ''Turizm Kenti'' Yapacak

Kahramanmaraş'taki Germenicia Antik Kenti'nin, kazı, restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarının ardından ''Arkeopark'' olarak düzenlenmesi hedefleniyor. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 2007 yılında yöre sakinlerinin ev tadilatları ve kaçak kazılar sonrası bulunan ve keşfi büyük heyecan yaratan Germenicia Antik Kenti Yamaç Villalarının taban

yapi.com.tr / AA
Germenicia, Kahramanmaraş'ı ''Turizm Kenti'' Yapacak

Fotoğraf: Ahmet Caner Baysal

Kahramanmaraş'taki Germenicia Antik Kenti'nin, kazı, restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarının ardından ''Arkeopark'' olarak düzenlenmesi hedefleniyor. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 2007 yılında yöre sakinlerinin ev tadilatları ve kaçak kazılar sonrası bulunan ve keşfi büyük heyecan yaratan Germenicia Antik Kenti Yamaç Villalarının taban mozaikleri, Kahramanmaraş'ta düzenlenen Uluslararası 5. Mozaik Corpusu Sempozyumu dünya literatürüne girdi.

Uludağ Üniversitesi Mozaik Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş'ta gerçekleştirilen 5. Mozaik Corpusu Sempozyumu sayesinde artık Kahramanmaraş'ın mozaiklerini bütün dünyanın tanıyacağını söyledi.

Sempozyumdaki çalışmaların ardından mozaik alanıyla ilgili eylem planı hazırlandığını ifade eden Şahin, ''Bugüne kadar Kahramanmaraş mozaiğine sahip çıkmış ve ortaya çıkartılmasında el ele vermiş. Ancak bu yeterli değil. Bu çalışma daha disiplinli ve sürekli hale getirilmeli. Uzun soluklu çalışma gerekiyor. Kamulaştırmada bugüne kadar nereden ihbar geldiyse oraya el konmuş ve oralar kamulaştırılmış. Biri sağdan biri soldan alınmış dağınıklık söz konusu'' dedi.

Prof. Dr. Şahin, kamulaştırma çalışması farklı parsellerde yapılması sonucu, parseller arasındaki bazı yerleşimlerin devam ettiğini, bunun da güvenlik zafiyetine yol açabileceğini, bunun da ne kadar iyi niyetli olunursa olunsun mozaiklerin kaçırılmasına ve tahrip edilmesine zemin hazırlayacağını vurguladı.

Kamulaştırma çalışmalarının düzenli bir şekilde yapılması gerektiğini kaydeden Prof. Şahin, şöyle konuştu:

''Buranın, bu kimlikle ön plana çıkması gerekiyor. Önerimiz de şu; açığa çıkan mozaikleri yerinde koruyalım. Trilyonlar harcayıp beton binaların içerisine mozaikleri sergilemeyelim. Mozaiklerin bulunduğu alanı kamulaştıralım. Güvenlik önlemi alalım ve arkeopark şeklinde değerlendirerek ziyaretçilere doğrudan yerinde, kendi mimarisiyle gösterelim. Mozaik sanatında dünyada ve Türkiye'de ilk olacak. İnşallah yerel idareciler bu konuda el ele verir ve bu başarılır. Mozaik alanının arkeopark olarak düzenlenmesiyle birlikte Kahramanmaraş yeni bir kimlik kazanacak. Mozaik alanı 146 hektar. 'Buranın tamamını kamulaştırılalım' dersek hayal olur. Ada ada yapılması gerekiyor. Belirli bir bölüm açılacak ve orası turizme kazandırılacak. Sonra diğer adada yolumuza devam edeceğiz. Yani açık hava müzesi olacak.''

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/germenicia-kahramanmarasi-turizm-kenti-yapacak_88222.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!