Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Mudurnu 'Sakin Şehir' Oldu

Gökçeada’nın ‘Sakin Şehir’ Üyeliği Tehlikede

Cittaslow Birliği Genel Başkanı Stefano Pisani, maden ocağı yapılması durumunda Gökçeada’nın ‘sakin şehir’ üyeliğinin iptal edileceğini kaydetti

yapi.com.tr
Gökçeada’nın ‘Sakin Şehir’ Üyeliği Tehlikede

İtalya’da 1999 yılında kurulan, ‘sakin’ felsefesine ve kendi özelliklerine sahip çıkan kentlerin bir araya geldiği Cittaslow Birliği’ne Türkiye’den üye 14 yerden biri olan Gökçeada’da altın ve gümüş madeni aramak için Merih Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yaptığı başvuruya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan olumlu yanıt verildi. Bakanlığın yanıtı sonrasında Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlatıldı. Maden ocağı için ÇED sürecinin başladığının kamuoyuna duyurulmasının ardından, dünyanın tek sakin adası konumundaki Gökçeada’nın bu unvanı tehlikeye girdi.

Üyelik kriteri kaybolur

Merkezi İtalya’da bulunan Cittaslow Birliği’nin Genel Başkanı Stefano Pisani, Gökçeada Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı’na bir mektup gönderdi. Gökçeada’ya maden ocağı açılması halinde sakin şehir üyeliğinin iptal edileceğini kaydeden Pisani, mektubunda şöyle dedi: “Gökçeada, bildiğiniz gibi Seferihisar’dan sonra Türkiye’den birliğimize katılan en kıdemli kenttir. Gökçeada’nın değeri eski bir Cittaslow oluşundan değil, Cittaslow felsefesinin en başarılı uygulandığı örneklerden biri oluşundandır. Üyelik standardı olarak yerine getirilmesi gereken kriterleri yüzde 71 başarı seviyesiyle tamamlayan Gökçeada, Cittaslow ailesinin en değerli üyelerinden biri olmuş, bu özelliğiyle hem Türkiye’de hem dünyada başarısı izlenen, takip edilen bir örnek haline gelmiştir. Ayrıca, bir ada oluşu, ona eşsiz bir özellik kazandırmaktadır. Ancak Genel Merkezimize yapılan başvurular, Gökçeada’nın üyeliğinin ciddi bir tehdit altında olduğunu göstermektedir. Yapılacağı iddia edilen maden ocağı, Cittaslow üyelik kriterlerinden biri olan ve sadece bir kriter olarak değil, Cittaslow felsefesinin en önemli dayanaklarından biri olan ‘Kentsel Yaşam Kalitesi Politikası’ kriterinin ihlali anlamına gelmektedir. Böyle bir ihlalin gerçekleşmesi, prestijini titizlikle koruyan ve üye kabulü konusunda büyük özen gösteren Cittaslow hareketinin saygınlığına da gölge düşürecek bir adım olacaktır. Bu nedenle, söz konusu madenin yapılması, kentin üyelik kriterlerini kaybetmesi anlamına geleceğinden, Gökçeada’nın Cittaslow unvanını sürdürmesi imkânı da ortadan kalkacaktır.”

ETİKETLER: Gökçeada
http://www.yapi.com.tr/haberler/gokceadanin-sakin-sehir-uyeligi-tehlikede_162436.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!