Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökçek'in Borcuna Yeni Bakandan da Öde Mesajı

BOTAŞ, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden bir türlü tahsil edemediği doğalgaz alacağı için düğmeye bastı. Gerekli işlemleri yapmaya başlayan BOTAŞ yetkilileri, belediye tarafından ödeme yapılmadığı takdirde haciz yoluna başvurulabileceği bilgisini verdi.

Hürriyet Gazetesi
Gökçek'in Borcuna Yeni Bakandan da Öde Mesajı

BOTAŞ, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden bir türlü tahsil edemediği doğalgaz alacağı için düğmeye bastı. Gerekli işlemleri yapmaya başlayan BOTAŞ yetkilileri, belediye tarafından ödeme yapılmadığı takdirde haciz yoluna başvurulabileceği bilgisini verdi. Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Bu, icra manasına gelmiyor. Zannediyorum, Ankara Büyükşehir Belediyesi de bunu mutlaka değerlendirecektir" dedi.

BOTAŞ, yıllardır bir türlü tahsil edemediği belediye alacağının bu yılki bölümü için harekete geçti. BOTAŞ’ın Mayıs ayı sonu itibariyle bu yıl için 450 milyon TL alacağı olduğu ve daha önceki dönemden de tahsil edemediği 676 milyon TL’si bulunduğu bilgisi verildi. Böylelikle bugün itibariyle BOTAŞ’ın alacağı 1 milyar 126 milyon TL’ye ulaştı. BOTAŞ yetkilileri alacağın bir hafta gibi bir süre içinde tahsil edilememesi durumunda haciz yoluna başvurulabileceği bilgisini verdi.

Başkent Doğalgaz A.Ş Genel Müdürlüğü ise, "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve BOTAŞ yetkilileriyle yapılan görüşmede, herhangi bir haciz işleminin söz konusu olmadığı bilgisine ulaştığını savundu. Açıklamada, "Tarafımıza ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne de haciz işlemi başlatıldığına dair bir bilgi ve belge ulaşmamıştır" denildi.

BOTAŞ’ın borcunun kabarmasında Büyükşehir’in açtığı Başkent Doğalgaz A.Ş özelleştirme ihalesinin bir yıldır sonuçlanmaması da rol oynadı. Başkent Doğalgaz’ın 2007 yılındaki bir yasal düzenlemeyle BOTAŞ’a olan o dönemdeki 900 milyon TL’lik borç faturasının faizi silinerek en azından ana para ödemesini yapması istendi. Ancak bu ödeme de bugüne kadar gerçekleşmedi.

2008 yılında yapılan özelleştirme ihalesinde 1 milyar 610 milyon dolarlık en yüksek teklifle ihaleyi Global-Energaz konsorsiyumu kazanmış ancak daha sonra ihalenin 1 milyar 550 milyon dolarlık teklifiyle ikinci sırada olan Elektromed A.Ş’ye verilmesi gündeme gelmişti.

Ancak sürenin dolmasına rağmen ihale süreci de tamamlanamadı ve BOTAŞ’a ödeme yapılamadı.

Enerji Bakanı Yıldız temkinli yaklaştı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin BOTAŞ’a borcunun bulunduğunu hatırlatarak, "Ödeme emriyle alakalı bir yazı gitmiş. Bu, icra manasına gelmiyor. Herhangi bir haciz falan yok" dedi.

Bakan Yıldız, "BOTAŞ’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden 1,2 milyar liralık alacağı olduğu ve bunun için haciz davası açıldığı konusundaki değerlendirmeleriniz nedir?" sorusuna da şu karşılığı verdi "Bizdeki bilgi öyle değil. Zannediyorum bir basın mensubu arkadaşımız onu yazmış. Ama şu anda 437 milyon lira civarında bir ödeme emri var kendi aralarında. Bildiğimiz gibi Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin BOTAŞ’a borcu var ve ödeme emriyle alakalı bir yazı gitmiş. Bu, icra manasına gelmiyor. Zannediyorum, Ankara Büyükşehir Belediyesi de bunu mutlaka değerlendirecektir. Bu açıdan herhangi bir haciz falan yok."

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcekin-borcuna-yeni-bakandan-da-ode-mesaji_69687.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!