Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökçek’in Ödül Çarpıtması

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nce Ankara Anakent Belediyesi’ne verilen “Avrupa Ödülü” tartışma yarattı. Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek, kentin her yerindeki billboardlarda ödülü, “büyük bir başarı” olarak duyururken, belediye meclisinin CHP’li üyesi Fazıl Güleken, “Bu nasıl bir ödüldür, hiçbir fikrimiz yok. Başarısız bir belediyeye

Cumhuriyet Gazetesi
Gökçek’in Ödül Çarpıtması

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nce Ankara Anakent Belediyesi’ne verilen “Avrupa Ödülü” tartışma yarattı. Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek, kentin her yerindeki billboardlarda ödülü, “büyük bir başarı” olarak duyururken, belediye meclisinin CHP’li üyesi Fazıl Güleken, “Bu nasıl bir ödüldür, hiçbir fikrimiz yok. Başarısız bir belediyeye neden ödül verilir, anlamadık” dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nce Ankara Anakent Belediyesi’ne, “Avrupa Ödülü” verilmişti. Ödül, yarın, Avrupa Konseyi Parlamenterleri ve Ankara’nın kardeş kentlerinden heyetlerin de katılacağı Anakent Belediye Meclisi’nin yapacağı özel bir oturumla Melih Gökçek’e Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Luis Marie de Puig tarafından verilecek.

Gökçek, kentin her bir yanındaki billboardlarda ödülü “büyük bir başarı” olarak duyuruyor. Ancak ödül tartışma yarattı. Anakent Belediyesi’nin CHP’li üyesi Fazıl Güleken, “Belediye Başkanı kendisinin çok başarılı bir başkan olduğuna inanıyor. Ancak bu nasıl bir ödüldür hiçbir fikrimiz yok. Ödül belediyenin hangi hizmetlerinden dolayı verilmiş, bilmiyoruz. Ayrıca başarısız bir belediyeye, ki bilindiği gibi kentin bugün pek çok sorunu bulunuyor, trafik gibi, neden ödül verilir anlamadık” dedi.

Ödülün verilme amacı

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Başkanı Erdal Kurttaş, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında, bu tür ödüllerin aslında uluslararası ilişkilerin gelişmesi için teşvik amacıyla verildiğini, kentsel yaşam kalitesi açısından anlam taşımadığını söyledi. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin resmi internet sitesinde Ankara’ya bu ödülün, kurduğu kardeş şehir ilişkileri ve 5. Glocal Forum gibi uluslararası etkinlikler nedeniyle verildiğinin belirtildiğini bildiren Kurttaş, şunları kaydetti:

“Ödül alınmasını şubemizce destekliyor ve önemsiyoruz. Ancak bu tür ödüllerin, olmayan bir kentsel yaşam kalitesi varmış gibi gösterecek bir propaganda aracına dönüştürülmesi yanlıştır. Anakent Belediyesi’nin kent yönetiminde ve yaşamında ödülleri hak edebilecek konuma gelmesi için, kamu kaynaklarını doğru kullanması, kentsel dönüşüm projelerini katılımcı politikalar ile çözmesi, ulaşım sorununu alt, üstgeçit ile değil, yaya dostu kent anlayışıyla çözmesi gerekir.”

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi 2. Başkanı Gökçen Kunter de Ankara’nın ödül almasının, “Kentsel yaşam kalitesine yönelik” bir anlam taşımadığını ve Anakent Belediyesi’nin şehircilik anlamında başarılı çalışmalar yapmadığının altını çizdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcekin-odul-carpitmasi_73137.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!