Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökçek’in Planı Yargıdan Döner

Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Eser Atak, referandumun hukuki bir geçerliliği olmadığını belirterek “Anakent Belediyesi’nin, Çankaya Belediyesi’nin yetki alanında bulunan Bahçelievler 7. Cadde’de içki içilmesini kendisine dert edinmesine gerek yok” derken Anakent Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Fazıl Güleken, “Referandum olsa, sonuçta

Cumhuriyet Gazetesi
Gökçek’in Planı Yargıdan Döner

Ankara Anakent Belediye Meclisi’nin, Bahçelievler 7. Cadde’nin “içkili bölge ilan edilip, edilmemesine” ilişkin referandum yapılması kararına yönelik tepkiler sürüyor. Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Eser Atak, referandumun hukuki bir geçerliliği olmadığını belirterek “Anakent Belediyesi’nin, Çankaya Belediyesi’nin yetki alanında bulunan Bahçelievler 7. Cadde’de içki içilmesini kendisine dert edinmesine gerek yok” derken Anakent Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Fazıl Güleken, “Referandum olsa, sonuçta bölgenin içkili bölge olmamasına yönelik bir karar çıksa dahi, açılan herhangi bir davada mahkemeler yürütmeyi durdurma kararı verir” görüşünü dile getirdi.

‘Anket şeklinde referandum olmaz’

Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Eser Atak, referandumun nasıl ve ne şekilde yapılacağının anayasada tanımlandığını, bu tanımlamaya göre de referandumun tek sorudan ibaret bir uygulama olduğunu belirtti. “Bir anket şeklinde referandum olmaz. Bu oradaki insanların görüşünü almaya yönelik bir kamuoyu yoklamasıdır. Keşke belediye her konuda bu kadar duyarlı olsaydı, bir karar vermeden önce meslek odalarına, yurttaşlara sorsaydı” görüşünü dile getiren Atak, şunları kaydetti:

“Bizler, Çankaya Belediyesi olarak o bölgenin yaya bölgesi olma önerisini gündeme getirdikten sonra, Anakent Belediyesi bizim bu önerimizi siyasi manevra alanı olarak gördü. Anakent Belediyesi’nin bu şekilde davranması açıkcası bizim için sürpriz olmadı. Anakent Belediye Başkanı sağ olsun, gündem olmayı çok önemsiyor. Gündemde kalmak için her fırsatı kolluyor. İçki konusu, ilçe belediyesinin yani Çankaya Belediyesi’nin sorumluluğunda olan bir şeydir. Anakent Belediyesi’nin, Çankaya Belediyesi’nin yetki alanında bulunan Bahçelievler 7. Cadde’de içki içilmesini kendisine dert edinmesine gerek yok. İlçe belediyesi zaten gerekli olanı yapıyor. O konuda, adına referandum denilen şeyin hukuken bir geçerliliği yok. Bağlayıcılığı olan bir şey hukuka göre değildir.”

‘Amacı içkiyi yasaklamak’

Anakent Belediye Meclisi’nin CHP’li Meclis üyesi Fazıl Güleken de, Melih Gökçek’in tıpkı kendi tesislerinde yaptığı gibi Bahçelievler 7. Cadde’de de içkiyi yasaklamak amacı güttüğünü dile getirdi.

Güleken, “İnsan özgürlükleriyle ilgili bir referandum yapılması demokrasiye aykırıdır. İstirmar ediyorlar. Gökçek neden milyonlarca liraya mal olan ve atıl durumda bulunan Gökkuşağı Projesi’ni yaşama geçirmeden önce referandum yapma gereği duymadı?” diye sordu. Fazıl Güleken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu referandum, Anakent Belediyesi’nin kendi ideolojisinin bir göstergesidir. Bugüne kadar belediyenin yaptığı hiçbir icraatta kamuoyu yoklaması yapılmazken, içki konusunda neden referandum yapılıyor? Referandum olsa, sonuçta bölgenin içkili bölge olmamasına yönelik bir karar çıksa dahi, açılan herhangi bir davada mahkemeler yürütmeyi durdurma kararı verir. Referandumun hukuki geçerliliği yok.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcekin-plani-yargidan-doner_72382.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!