Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökkafes'te Süzer Lehine Yargı Kararı

Gökkafes'te Süzer Lehine Yargı Kararı

Radikal Gazetesi
Gökkafes'te Süzer Lehine Yargı Kararı

amuoyunda Gökkafes olarak bilinen Gümüşsuyu'ndaki 134 metre yüksekliğindeki Ritz Carton Otel'in yıkılması istemiyle açılan dava devam ederken, yerel mahkeme yapıyı inşa eden Süzer Holding'in lehine karar aldı. Gökkafes'in bulunduğu arazideki bir asırlık padişah şerhi, Şişli 5. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararıyla kalktı. İTÜ'nün temyiz için başvurduğu Yargıtay da bu kararı onaylar ve yeni bir dava süreci yaşanmazsa, Gökkafes yıkılmaktan kurtulabilecek.

İTÜ'den yıkım davası
İnşaatına başlandığı 1983'ten beri tartışma konusu olan Gökkafes'in bulunduğu arazi üzerinde padişah 2. Abdülhamit'in 1908'de koyduğu 'üzerinde yapılaşmaya gidilemez' şerhi bulunuyor. Yasa gereği, imar şerhleri sadece mahkeme kararlarıyla kaldırılabiliyor. Gökkafes'in sahibi Süzer Holding'in tapu müdürlüğünden yaptığı tapu kaldırma işlemi, yargı tarafından geçersiz sayılmış ve geçen yıl şerh tapuya yeniden işlenmişti.
Şerhin tapuya işlenmesiyle Gökkafes'in kaçak yapı durumuna düştüğünü savunan İTÜ, kendisine ait arazide yükselen Gökkafes'in yıkılması için geçen yıl Şişli 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açmıştı.

Karar: Şerh gerekçeleri ortadan kalktı
Bu dava sürerken, Süzer Holding de padişah şerhinin kaldırılması için Şişli 5. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme, Süzer Holding'in talebi doğrultusunda 'şerhe neden olan gerekçelerin ortadan kalktığı' gerekçesiyle şerhi kaldırırken, İTÜ Yargıtay'a itiraz etti. İTÜ'nün Şişli 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 'yıkım' talebiyle açtığı davanın dünkü duruşmasındaysa, Yargıtay'ın şerh için alacağı kararın beklenmesi benimsendi.
Gökkafes'in arazisinde İTÜ'nün yanı sıra hak sahibi olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Maliye Bakanlığı yıkım davasına dahil olmadı.

Gökkafes'in "Tapurakki bina yapılamaz" ibaresine rağmen maliki veya kullanma hakkına sahip olduğu arazide yapıldığını savunan İTÜ, yapılaşmanın bütünüyle yıkılmasını talep ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokkafeste-suzer-lehine-yargi-karari_40872.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!