Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Göltaş’ı Bugün Satsak 800 Milyon $ Verecek Yabancı Yatırımcılar Var

Grubun İcra Kurulu Başkanı Nalçacı, “Şirkete talip olan birçok yabancı yatırımcı var. Şirket bugün satılsa değeri 800 milyon doları bulur” dedi.

Vatan Gazetesi/Nihal YUVACAN
Göltaş’ı Bugün Satsak 800 Milyon $ Verecek Yabancı Yatırımcılar Var

okuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in kardeşi işadamı Şevket Demirel’in 2005 Haziran ayında Egebank’tan usulsüz kredi aktarıldığı gerekçesiyle TMSF tarafından el konulan 9 şirketinden biri olan Göltaş’ın son iki yılda kârlılıkta yükselen bir grafik çizmesi, yabancıların dikkatinden kaçmadı.

TMSF tarafından 9 şirketin başına atanan, Demirel Grubu’nun İcra Kurulu Başkanı Hidayet Nalçacı, “2004 ve 2006 sonu arasında kârlılıkta yüzde 180’lik bir artış sağlayan Göltaş Çimento’ya yabancıların ilgisi yoğun. Direkt temasımız yok ancak şirkete talip olan, fabrikayı görmek isteyen yabancılar olduğunu duyuyoruz” dedi. Satışın gerçekleşebilmesi için hukuki sürecin, karşılıklı açılan davaların tatmin edici bir noktaya gelmesi gerektiğini belirten Nalçacı, “Henüz böyle bir durum yok. Ne zaman satış yapılacağı TMSF tarafından açıklanacaktır” diye konuştu. Hisselerin yüzde 32’sinin yabancıların elinde olduğunu ifade eden Nalçacı, şunları kaydetti: “Göltaş’ın borsa değeri 350 milyon dolar gözüküyor. Ancak bugün satılsa, Ladik ve Urfa Çimento gibi şirketlerin satış değerleriyle mukayese edildiğinde değeri 700-800 milyon doları bulur.” Nalçacı, yabancıların grup şirketleri arasında yer alan Orma Orman Mahsulleri ile de ilgilendiğini kaydetti.

Kapasite iki kat arttı
Nalçacı, “2005’te el konulan çimento şirketine 33 milyon euroluk yatırım yapıldı ve günlük klinker üretimi 4 bin tondan 6 bin 100 tona çıkarıldı” dedi. Nalçacı, şöyle devam etti: “Göltaş, Avrupa’nın en büyük, dünyanın sekizinci büyük çimento üreticisi olan Türkiye’de yüzde 5’lik üretimi tek başına yapıyor. Şirket en çok vergi veren şirketler sıralamasında da 70. sırada.”

Demirel’in ana borcu 527 milyon $
Demİrel Grubu’nun 31.12.2007 tarihi itibarıyla tahsilatlar düşüldükten sonraki ana borcu 527 milyon dolar. Temerrüt faizleriyle birlikte ihtarnameyle gruba bildirilen borç tutarı ise 5 milyar 893 milyon doları buluyor. Şu ana kadar Egebank’tan, gruba bağlı şirketlerden yapılan tahsilat 130 milyon dolara ulaştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/goltasi-bugun-satsak-800-milyon--verecek-yabanci-yatirimcilar-var_60447.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!