Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Google Earth'deki Fotoğraflar Ayıklanıyor

Özellikle Google Earth programıyla pek çok kişi tarafından yoğun bir şekilde kullanılan, ölçeklendirilebilir fotograflarla entegre dünya haritasında yer alan bazı şehir fotoğrafları, ABD Savunma Bakanlığı'nın talebi doğrultusunda yayından kaldırıldı.

turk.internet.com/Murat ÇEHRELİzellikle Google Earth programıyla pek çok kişi tarafından yoğun bir şekilde kullanılan ölçeklendirilebilir fotograflarla entegre dünya haritasında yer alan bazı şehir fotoğrafları, ABD Savunma Bakanlığı'nın talebi doğrultusunda yayından kaldırıldı.

Google'ın, Pentagon'dan gelen talep doğrultusunda kritik askeri üsleri de gösteren bazı şehirlerin görüntülerini erişilemeyecek şekilde sildiği açıklandı.

ABD ülke içi güvenlikten sorumlu general Gene Renuart, yaptığı basın açıklamasında, Amerikan Savunma Bakanlığı'nın duyduğu endişeler dolayısyla Google şirketi yöneticileriyle konuyu detaylı bir şekilde konuştuğunu ve fotografların yayından çekilmesi yönündeki talebini ilettiğini açıkladı.

Endişelere neden olan fotoğrafların Pentagon ile ortaklaşa yürütülen bir çalışma ile kaldırıldığını doğrulayan Google sözcüsü Larry Yu, askeri mahremiyeti göz önüne sermek gibi bir şirket politikasına sahip olmadıklarını söyledi.

Amerikan Savunma Bakanlığı'nın, halen fotoğrafları tarayarak, 'zararlıları' ayıklamaya çalıştığı öğrenildi. Etnik çatışmalarla dünya kamuoyunda sıkça adı telaffuz edilen Hindistan'da da, askeri yetkililerin, kritik bazı kamu binalarını kuş bakışı gösteren kareler dolayısıyla duydukları endişeyi Google üst düzeyi ile paylaştıkları öğrenildi.

Fotoğrafların, kamusal alanları da içine alacak şekilde kaydedilmesi dolayısıyla askerlerin, görüntülerin tamamıyle şirket kayıtlarından çıkarılmasını talep etme gibi bir şansı bulunmuyor.

Amerika'daki, 30 şehrin cadde ve sokaklarının ayrıntılı (360 derece) bir biçimde görülebildiği uygulama ile internet kullanıcıları, adeta bir uçağın içindelermiş gibi şehrin üzerinden geçerek adrese varıncaya kadar pek çok pratik bilgiye ulaşabiliyorlar. Şehrin, çok da fazla bilmeyen bir başka tarafına doğru yola çıkmaya hazırlanan pek çok kişi tarafından yoğun bir şekilde kullanılan uygulama, hırsızlık v.s. gibi istenmeyen bir takım olayları kolaylaştırdığı düşüncesiyle kimi kesimlerce tepkiyle karşılanıyor.

Amerikan askeri yetkililerini asıl endişelendiren noktayı, üslerin girişlerini göstermesi ve nöbetçileri açık birer hedef haline getirmesi oluşturuyor. Google'dan yapılan son açıklamada, şirketin, sadece kamuya açık alanların fotoğraflandırılmasını gerçekleştirdiği duyurularak kamuoyu ve askerlerin tepkisi azaltılmaya çalışıldı.

Google'ın uzun bir süreden beri kullanılan uygulaması, dünyanın bir çok yerinin uydudan çekilmiş görüntülerini, yerleşim birimlerini kuşbakışı olarak izleme olanağı sunuyor. Türkiye'de de, İstanbul Belediyesi'ne ait http://sehirrehberi.ibb.gov.tr sitesinden google destekli şehir haritasına ulaşarak, şehrin ayrıntılı bilgisine ulaşmak mümkün.

Google'ın hizmeti, sivil amaçlı uydu haritacılığı tekniğiyle elde ediliyor ve ona göre lisanslandırılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/google-earthdeki-fotograflar-ayiklaniyor_60078.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!