Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gözler İzmir Limanı’nda

Gözler İzmir Limanı’nda

NTVb>İzmir Limanı ihalesinde son günlerin tartışmalı grupları karşı karşıya gelecek. ABD’de tartışma yaratan Dubai Port ve Ofer’le ortaklığı nedeniyle gündeme gelen Global ihalede yer alacak.

İzmir Limanı ihalesinde geri sayım başladı. Yerli-yabancı konsorsiyumların yarışacağı ihale, yoğun bir rekabete de sahne olacak. Galataport ihalesinin iptaliyle birlikte hayal kırıklığı yaşayan ancak buna rağmen Türkiye’ye yatırım kararı alan İsrailli Ofer Grubu, İzmir Limanı ihalesiyle de yakından ilgileniyordu.

Ancak Ofer bu ihaleye girmeme kararı aldı. Ofer’le TÜPRAŞ’ın borsadaki satışında ve Galataport ihalesinde yer alan Global ise Hutchinson’la teklif verecek. Grup, liman için 600 milyon dolarlık yatırım taahhüdü vermeyi planlıyor.

ABD’de tartışma yaratan Dubai Port, İzmir Limanı ihalesine teklif getirecek en güçlü firmalar arasında gösteriliyor. Şimdilik ihaleye tek başına girecek olan şirketin, fiyat çıtasını yükselteceği beklentisi var.

İhaleye Arcas-Ege Bölgesi İhracatçıları ve Singapurlu PSA-Akfen konsorsiyumu da teklif getirecek. 755 milyon dolarla Mersin Limanı ihalesini kazanan ancak Danıştay görüşü beklendiği için sözleşme imzalayamayan PSA-Akfen Grubu, Rekabet Kurumu görüşü gereği bu ihaleyi kazanırsa, Mersin’den vazgeçmek zorunda kalabilir.

Son teklif verme süresi 7 nisan
Firmalarla sözleşme taslağı görüşmeleri ise tamamlandı. Son taslak 24 Mart’ta firmalara gönderilecek. Son teklif verme tarihi ise 7 Nisan. Bu tarihte, teknik zarflar açılarak değerlendirme yapılacak, daha sonra da fiyat zarfları açılarak ihale sonuçlandırılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gozler-izmir-limaninda_42971.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!