Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Grundfos Avrupalı Rakiplerini Dev Bir Projede Birleştirdi

Grundfos Avrupalı Rakiplerini Dev Bir Projede Birleştirdi

yapi.com.tr
Grundfos Avrupalı Rakiplerini Dev Bir Projede Birleştirdi

ünyanın en büyük su pompası firması Grundfos, su ve ısınma amaçlı üretilen devridaim pompalarının kullanımından doğan enerji sarfiyatını azaltmak amacıyla başlattığı “enerji sınıflandırma planı” nı hayata geçiriyor. Dört yıl önce çalışmalarına başladığı proje kapsamında Avrupa’nın 3 büyük pompa üreticisi ile bir anlaşma imzalayan Grundfos, plan doğrultusunda tasarlanacak pompalardan, yüzde 75 oranında tasarruf sağlamayı amaçlıyor. Avrupalı Pompa İmalatçılarının Ticari Birliği Europump tarafından koordine edilen ve Avrupa Birliği temsilcileri tarafından da yakından takip edilen proje ile milyarlarca Euro’luk tasarruf hedefleniyor.

Sıcak suyun radyatörlerde devridaim etmesini sağlayan pompaların, gerekli ısı miktarının çok üstünde bir hızla çalışması sonucunda oluşan enerji kaybı, Avrupalı tüketicilerin üçte birini, daha az enerji sarf eden pompalar kullanmaya sevk ediyor. Bu nedenle rekabet içinde olan dört büyük firma, Grundfos ve Smedegaard, Wilo ve Circulating bir araya gelerek, ısı miktarı ne olursa olsun günün her saati aynı hızda çalışarak enerji maliyetini artıran devridaim pompalarından tasarruf etmek amacıyla hazırlanan “enerji sınıflandırma planı” çerçevesinde ortak bir anlaşma imzaladı.

Avrupa Birliği standartlarında üretilen buzdolabı ve elektrik ampulleri gibi cihazlarda uygulanan enerji sınıflandırma yönteminin, devridaim pompasına uyarlanması fikrinden doğan projenin oluşum sürecine öncülük eden Grundfos, sektörde yeni bir çağın başlamasında da büyük bir paya sahip oldu. Piyasaya sunduğu her yeni pompanın benzerlerinden daha az enerji tüketecek şekilde üreten Grundfos yetkilileri, projenin ilk bakışta satış tarzı olarak algılanabileceğini ancak uzun vadede doğal bir çalışma şekli alacağını belirtiyorlar.

Enerji sınıflandırma yöntemiyle üretilecek pompalar, A’dan G’ye kadar enerji kategorilerine ayrılarak bir ok ile işaretlenecek ve tüm bu bilgiler ürünün ambalajında yer alacak. A etiketine sahip olanlar, piyasada mevcut geleneksel pompalara göre yüzde 75 oranında daha az enerji tüketecek. Proje ortağı olan dört firma, “enerji sınıflandırma planı” sayesinde sektördeki ürün geliştirme çalışmalarının hızlanacağını ve bir kaç yıl içinde A sınıfı enerji tasarrufu sağlayan kaliteli pompa sayısın yükseleceğini aktarıyorlar.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/grundfos-avrupali-rakiplerini-dev-bir-projede-birlestirdi_27010.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!