Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Güler: 2005’te Konutta Elektriğe Zam Yok

Enerji Bakanı Güler, enerji fiyatlarını sabit tutmaya çalıştıklarını belirterek “2005’te konutlarda kullanılan elektriğe zam yapılacağı iddiaları a

NTV-MSNBC
Güler: 2005’te Konutta Elektriğe Zam Yok

b>Enerji Bakanı Güler, enerji fiyatlarını sabit tutmaya çalıştıklarını belirterek “2005’te konutlarda kullanılan elektriğe zam yapılacağı iddiaları asılsızdır” dedi.

Enerji kaybı ve kaçak elektrik kullanımının önüne geçmek için etkili çalışma yürüttüklerini söyleyen Güler, kaçak elektrik kullanım oranını yüzde 25’ten yüzde 19’a düşürüp 450 milyon dolar kazanç elde ettiklerini ifade etti. Güler, kayıp ve kaçakla mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini bildirdi.

Güler, Türkiye’nin hidroelektrik santraller aracılığıyla 433 milyar kilowatsaat enerji üretebileceğini belirtirken, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bunun ancak 216 milyar kilowatsaatini teknik olarak kullanabiliriz. Ama şu anda 125 milyar kilowatsaat enerjiyi kullanabiliyoruz. Türkiye’nin su kaynaklarının halen ancak yüzde 35’ini kullanabiliyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılı 2023’te su kaynaklarımızı bütünüyle kullanıyor olacağız. Su kaynaklarımızı yalnızca baraj yaparak değil küçük hidroelektrik santraller kurarak kullanacağız. Bu yatırımlar daha avantajlı, hem elektrik üretiyorsunuz hem sulama yapıyorsunuz hem de erozyonu önlüyorsunuz.”

PETROL ARAMAYA HIZ VERİLECEK
Bu arada TPAO’nun petrol arama çalışmalarını artırdığını ifade eden Güler, TPAO’nun halen yurtiçi yanında Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan ve İran’da petrol arama çalışmalarını sürdürdüğüne dikkati çekti.
Güler, petrol arama çalışmalarında bazı olumlu neticeler alma yanında Trakya’da doğalgaz kaynakları bulduklarını bildirdi.
Türkiye’nin sahip olduğu madenlerin daha iyi işletilmesi için bir yasa tasarısı hazırladıklarını ifade eden Güler, “Bor madeni ile ilgili çalışmalar için bir araştırma enstitüsü kurduk. Madenlerimizi daha iyi işletmek için hazırladığımız yasa tasarısı önümüzdeki günlerde TBMM’de görüşülecek. Bu yasa çıkınca yabancı sermaye Türkiye’ye gelecek ve yatırımlar yapacak” diye konuştu.

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI HIZLANACAK
Güler, değişik kentleri doğalgaza kavuşturmak için başlattıkları çalışmaların planlandığı gibi devam ettiğini belirtti.
Petrol fiyatları arttığı halde, doğalgazın fiyatında indirim yaptıklarına işaret eden Bakan Güler, “İşbaşına geldiğimizde, enerjiye her ay otomatik olarak yüzde 5-6 zam geliyordu. Biz 17 aydır zam yapmadık, tersine indirimlere gittik. Biz hem enflasyonda hem fiyatlarda indirim sağladık” şeklinde konuştu.
Doğalgaz alım politikalarını anlatan Güler, doğalgazı aracısız ve daha ucuza satın aldıklarını belirtti.
“Aracısız anlaşma daha ucuz doğalgaz demek” diyen Güler’e, bir gazeteci “Aracılar kim, bürokrat mı, siyasetçiler mi) sorusunu yöneltti. Bu soruyu gülümseyerek yanıtlayan Güler, “Biz bunlara aracı diyelim” yanıtını verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/guler-2005te-konutta-elektrige-zam-yok_10666.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!