Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Güneş Enerjisini Değerlendirmek Zorunlu"

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 21 Haziran Dünya Güneş Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye'de enerji sorununun "ancak yerli ve yenilenebilir yöntemlerle çözülebileceğini" söyledi.

bianet.orginop'ta nükleer santral hazırlıkları devam ederken Makine Mühendisleri Odası (MMO) Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 21 Haziran Dünya Güneş Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye'de enerji sorununun "ancak yerli ve yenilenebilir yöntemlerle çözülebileceğini" söyledi.

"Güneş enerjisi, Türkiye'de yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları içinde en yüksek potansiyele sahip enerji kaynağı olarak değerlendirilmeyi beklemektedir."

"Enerji ihtiyacı nükleerle değil, yenilebilir yöntemle çözülür"
Kuzey yarımkürede güneş ışığından en uzun yararlanılan gün olması itibarıyla Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu (ISES) tarafından "Dünya Güneş Günü" olarak ilan edilen 21 Haziran, her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

MMO Yönetim Başkanı Koramaz, "Türkiye'nin enerji sorunu, teknolojisi ve yakıtı tamamen dışa bağımlı, atık sorunu çözülmemiş, çalıştırılması bir dizi teknolojik riskler içeren nükleer santrallerle değil, yerli, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık veren, ulusal ve kamusal çıkarları gözeten enerji politikalarıyla çözülebilecektir" diyor.

"Enerjide dışa bağımlılık yüzde 72'lere ulaşıyor"
Koramaz, Türkiye'nin yıllardır izlenen ulusal ve kamusal çıkarları gözetmeyen, yerli, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarını yeterince değerlendirmeyen, planlamayı yok sayan, dışa bağımlı enerji politikalarının olumsuz sonuçlarıyla karşı karşıya olduğunu ifade ediyor.

"Enerji sektörü günlük ve kısa vadeli politikalarla dışa bağımlı kılınıyor; pahalı, süreksiz ve ithal enerji kaynakları kullanılmakta. Enerjide dışa bağımlılık oranını yüzde 72'lere ulaşıyor" diyen Koramaz, Türkiye'nin enerji tüketiminde hidrolik dahil yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının payının ancak yüzde 12 düzeyinde olduğuna dikkat çekiyor.

Güneş enerjisi ve Türkiye
Türkiye'nin güneş enerjisi yönünden oldukça zengin bir ülke olduğunu söyleyen Koramaz "Türkiye'nin ortalama yıllık toplam güneşlenme süresinin günde 7,2 saat olduğu tespit edildi. Türkiye ısısal güneş enerjisi üretimi açısından Avrupa'nın ilk sırasında alıyor" diyor.

Koramaz enerji politikaları kapsamında siyasilerin dışa bağımlı olarak doğal gaz kullanımına teşvik ettiklerine vurgu yapıyor.

"Oysa dışa bağımlılık hesaba katıldığında, yerli ve yenilebilir kaynakları, örneğin jeotermal enerjiyi teşvik etmek zorunludur. Güneş enerjisi kullanımını yaygınlaştıracak yatırımlar ve kampanyalar yapılmalı."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/gunes-enerjisini-degerlendirmek-zorunlu_46616.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!