Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Güzelyalı-Yenikapı İskelesinde İşlerin Yüzde 50’si Tamamlandı

Güzelyalı-Yenikapı iskelesinde işlerin yüzde 50’si tamamlandı

Zaman Gazetesi
Güzelyalı-Yenikapı İskelesinde İşlerin Yüzde 50’si Tamamlandı

b>Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa-İstanbul arasını 75 dakikaya düşürecek Hızlı Feribot Projesi için Güzelyalı’da yapacağı iskele inşaatında yarıya yaklaşıldı. Temeli 19 Mart günü Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin tarafından atılan Güzelyalı İskelesi’nin inşaatı geceli gündüzlü çalışmayla sürüyor.

Körfez’in meşhur rüzgarından dolayı çelik kazık çakılmasının gün boyu yapılamadığını belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Rüzgarlı havada çelik kazık dikilmiyor. Bundan dolayı genellikle ekiplerimiz rüzgarın olmadığı güneş doğmadan önceki saatlerde çalışıyor. Çalışmalarımızı meteorolojiden aldığımız hava durumu raporuna göre planlıyoruz.” şeklinde bilgi verdi. Yetkililer, üstlenici firmanın 85 işçisiyle iskelenin dolgu çalışmalarının yanı sıra ikmal ve terminal binası yapımını sürdürdüğünü bildirdi.

İDO’nun en büyük terminali
İnşaatını Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği ve 53 dönüm üzerine kurulacak Güzelyalı İskelesi bünyesinde, 370 metrelik rıhtım, 10 metre genişliğinde ve 90 metre uzunluğunda iskele, 1380 metrekarelik terminal binası, 150 metre dalga kıran, 560 metrekare ikmal binası ve 200 araçlık otopark bulunacak. 400 yolcu kapasiteli terminal binasının içerisinde ise, bekleme salonu, kafeterya, satış üniteleri, bilet gişeleri, güvenlik odası, ofisler ve VIP salonu yer alacak. Güzelyalı İskelesi tamamlandığında İDO’nun en büyük terminali olacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, “Söz verdiğimiz gibi gününde bitireceğiz.” dedi. Şahin, Güzelyalı İskelesi inşaatının 2 ayda yüzde 45 seviyesine ulaştığını, diğer yatırımlarda olduğu gibi bu çalışmayı da söz verdikleri süre içinde bitireceklerini söyledi. Şahin, yıl sonuna kadar bitirilmesini planladıkları Güzelyalı İskelesi’nin hizmete girmesinin ardından, İDO’nun alacağı 2 adet arabalı hızlı feribotun seferlere başlamasıyla Bursa-İstanbul arasının 75 dakikaya düşeceğini vurguladı.

Başkan Şahin, “Hızlı Feribot Projesi ile İstanbul-Bursa arasındaki karayoluyla 3,5 saat süren ulaşım, deniz yoluyla 75 dakikaya inecek. Güzelyalı, Bursa’nın dünyaya açılımının yeni noktası olacak.” dedi. İskelenin ve sipariş edilen dünyanın en gelişmiş feribotlarının devreye girmesiyle birlikte, günde yaklaşık 1.500 aracın taşınacağını ifade eden Şahin, “Gerek İstanbul’dan Ege’nin 15-17 vilayetine gidecek vatandaşlar, gerekse de Bursa’dan gidecekler 75 dakikada İstanbul’un merkezine ulaşacaklar. Güzelyalı Hızlı Feribot Projesi ile ulaşımda çağdaş, hızlı ve konforlu ulaşım devri başlayacak.” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/guzelyali-yenikapi-iskelesinde-islerin-yuzde-50si-tamamlandi_45905.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!