Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Haçlar Yerine Oturacak

Edirne’deki iki Ortodoks Bulgar kilisesinden biri olan St. Konstantin ve Elena Kilisesi’nin restorasyonu sırasında çatısına konulmayan haç, Bulgar makamlarının talebi üzerine, Anıtlar Kurulunca yapılan toplantıda onaylandı. Haçın önümüzdeki günlerde kilisenin çatısına yerleştirileceği bildirildi.

Radikal Gazetesi
Haçlar Yerine Oturacak

STRONG>Edirne’deki iki Ortodoks Bulgar kilisesinden biri olan St. Konstantin ve Elena Kilisesi’nin restorasyonu sırasında çatısına konulmayan haç, Bulgar makamlarının talebi üzerine, Anıtlar Kurulunca yapılan toplantıda onaylandı. Haçın önümüzdeki günlerde kilisenin çatısına yerleştirileceği bildirildi.

Anıtlar Kurulundan alınan bilgiye göre, 2008 yılında St. Konstantin ve Elena Kilisesi’nin restorasyonu sırasında, Anıtlar Kurulu’na sunulan restorasyon planında kilisenin çatısında haç olacağı belirtilmedi. Çatıya daha sonra haç yerleştirmek isteyen Bulgar makamları, Anıtlar Kuruluna tekrar başvurarak, bu taleplerini iletti. Geçtiğimiz günlerde toplananın kurul, Bulgar makamlarının taleplerini onayladı. Kilisenin içerisinde tutulan yaklaşık 1.5 metrelik iki haçın önümüzdeki günlerde düzenlenecek ayinle çatıya takılacağı öğrenildi.

Edirne’deki iki faal kiliseden biri

Kirişhane Semtindeki St. Konstantin ve Elana Kilisesi’nin yapılış tarihi kilise kayıtlarında 1869 olarak gösteriliyor. 20. yüzyıl ortalarında cemaatini kaybeden ve kaderine terk edilen kilisenin, Türk ve Bulgar yetkililerinin görüşmeleri sonucu 2008 yılının ocak ayında restorasyonuna başlanmış ve çalışmalar 8 ayda tamamlanmıştı.

Restorasyonun ardından ramazan ayının yaşandığı 14 Eylül 2008’de dönemin Bulgaristan Başbakanı Sergey Stanişev ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kilisenin açılışını yapmış ve kilisenin bahçesine dostluk fidanı dikmişlerdi.

Edirne’deki St. Konstantin ve Elena ile St. Georgi Kilisesi hafta sonları turlarla ya da kendi imkanlarıyla ziyarete ve ibadete gelen pek çok Bulgar turisti ağırlıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/haclar-yerine-oturacak_76294.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!