Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hasarı 6 Milyon YTL Tutan HSCB Binası 4 Yıl Sonra 93 Milyona Satıldı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 60 milyon YTL bedelle açık artırmaya çıkardığı bina, 93 milyon YTL'ye Azeri Palmali Gemi Hizmetleri tarafından satın alındı. Öğrendiğimize göre de bina, yedi yıldızlı otel olacakmış.

Referans Gazetesi0 Kasım 2003'te bombalanarak harabeye dönen ve o günden bu yana da adeta terör anıtı haline gelen Levent'teki HSBC Genel Müdürlük binası, nihayet aralık ayında satıldı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 60 milyon YTL bedelle açık artırmaya çıkardığı bina, 93 milyon YTL'ye Azeri Palmali Gemi Hizmetleri tarafından satın alındı. Öğrendiğimize göre de bina, yedi yıldızlı otel olacakmış.

İki üniversite inceledi
Bu satış aklıma, bombalama sonrasında binayla ilgili hasar konusunu getirdi. Binanın sigortası Başak Sigorta'daydı. (Şimdi şirketin adı Başak Groupama.) Çok detaylı hasar tespit çalışması yapılmıştı. Kimi kesimler, binanın artık kullanılamayacağını, çünkü temelinin sarsıldığını savunuyordu ve kamuoyu da böyle bilgilendirilmişti. O dönem hem İstanbul Teknik Üniversitesi'ne (İTÜ) hem de Yıldız Teknik Üniversitesi'ne inceleme yaptırılmış ve her iki kurum da "kullanılabilir" raporu vermişti.

Çok iyi hatırlıyorum, Başak Sigorta da olaydan çok kısa bir zaman sonra TMSF'ye 6 trilyon TL (6 milyon YTL) hasar ödemesi yapmıştı. Ancak TMSF, daha fazla hasar rakamı beklediğinden, konu davalık olmuştu. Yanılmıyorsam TMSF, 1 trilyon 250 milyar daha hasar parası istiyordu. Anlaşılan TMSF ile şirket arasında anlaşma sağlanmış ki, bina satıldı.

Levent'teki HSBC Genel Müdürlük binası, nihayet aralık ayında satıldı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 60 milyon YTL bedelle açık artırmaya .....

http://www.yapi.com.tr/haberler/hasari-6-milyon-ytl-tutan-hscb-binasi-4-yil-sonra-93-milyona-satildi_58566.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!