Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Mavi Akım’a Alternatif

Hazar’dan Yılda 535 Milyon $ Alacağız

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Kenan Veziroğlu, Hazar havzası petrol ve gaz arama-üretim projelerine bugüne kadar 490 mily

Ticaret Gazetesib>Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Kenan Veziroğlu, Hazar havzası petrol ve gaz arama-üretim projelerine bugüne kadar 490 milyon dolar yatırım yaptıklarını, buradan sağlayacakları gelirin 2010 yılında yıllık 535 milyon dolara ulaşacağını bildirdi.

Konuya ilişkin soruları yanıtlayan Veziroğlu, bugüne kadar 13 milyar dolarlık petrol ve doğalgaz üretimi gerçekleştirerek Türkiye ekonomisine kazandıran TPAO’nun, en kârlı KİT olduğunu ve bugüne kadar Hazine’ye hiç yük olmadan bütün yatırım ve üretimlerini kendi kaynaklarıyla gerçekleştirdiğini söyledi.

Hazine’den tek kuruş almadan kendi kaynaklarıyla bugüne kadar geldiklerini anlatan Veziroğlu, Hazar Havzası’ndaki çok büyük iç petrol üretim projesi ve iki boru hattı projesine girdiklerini hatırlattı. Projelerde hiçbir risk bulunmadığını ve çok kârlı olduğunu belirten Genel Müdür Veziroğlu, bugüne kadar bölgeden kazandıkları paranın 390 milyon doları aştığını, bu projelerden sağlanacak yıllık gelirin, 2005’te 64 milyon dolar, 2007’de 122 milyon dolar, 2008’de 444 milyon dolar, 2009’da 494 milyon dolar ve 2010’da 535 milyon dolara ulaşacağını ve bu gelirin 30 yıl süreyle akmaya devam edeceğini anlattı.

Bu rakamların petrol fiyatlarının 18 dolar olacağı hesaplanarak elde edildiğini hatırlatan TPAO Genel Müdürü Kenan Veziroğlu, söz konusu projelere 2005 yılı Haziran ayına kadar 700 milyon dolarlık yatırım yapmaları gerektiğini vurguladı.

Hampetrol fiyatlarının bu seviyelerde devam etmesi halinde belki hiç veya çok az kaynağa ihtiyaç duyabileceklerini belirten Veziroğlu, ancak fiyatların 18 dolar ve altını görmesi halinde ihtiyaç duyulan kaynağın artacağını söyledi. Bu kaynağın bir kalemde istenmediğini, zamana yayılacağına dikkat çeken Veziroğlu, “yılda 200 milyon dolar gibi bir para isteyeceğiz. O da 18 dolar seviyesinde olursa isteyeceğiz. Peyderpey verilecek bir kaynak bu. Petrol fiyatları bu düzeyde giderse 2003’de hiç istemeyeceğiz ya da isteyeceğimiz miktar azalmış olacak” diye konuştu.

Hazar projelerine 2005 yılı Mayıs ayından sonra para yatırmayacaklarını ve geri kazanıma başlayacaklarını kaydeden Veziroğlu, projelerden 30 yıl süreyle gelir temin edeceklerini bildirdi.

TPAO, Azerbaycan’da Azeri-Çıralı-Güneşli Projesi’ne (AÇG) yüzde 6.75, Şah Deniz Projesi’ne yüzde 9 ve Alov Projesi’ne yüzde 10 oranında ortak durumda. Ayrıca, Ortaklık Bakü-Tiflis-Ceyhan Ana İhraç Hampetrol Boru Hattı Projesi ve Güney Kafkas Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin yapımına da iştirak ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hazardan-yilda-535-milyon--alacagiz_2414.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!