Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hazar'ı Böyle Kurtaracaklar

Kültürel ve doğal kaynakların korunması için yıllardır uğraş veren Çekül Vakfı, Aras Cargo’nun desteklediği, "Hayata yeşil, yeşile hayat" projelerinden birini de Elazığ’da gerçekleştirdi. Çekül Vakfı’nın ortaklığı ile Sivas Divriği ve Kars Selim’de 107 bin ağaç diken Aras Cargo, şimdi de Elazığ’daki Hazar Gölü çevresinde 14 bin ardıç ve sedir

Milliyet Gazetesi
Hazar'ı Böyle Kurtaracaklar

Kültürel ve doğal kaynakların korunması için yıllardır uğraş veren Çekül Vakfı, Aras Cargo’nun desteklediği, "Hayata yeşil, yeşile hayat" projelerinden birini de Elazığ’da gerçekleştirdi. Çekül Vakfı’nın ortaklığı ile Sivas Divriği ve Kars Selim’de 107 bin ağaç diken Aras Cargo, şimdi de Elazığ’daki Hazar Gölü çevresinde 14 bin ardıç ve sedir ağacı dikiyor. Dikimlere, Elazığ bölgesindeki kamu kuruluşlarının da desteğiyle geçen hafta başlandı.

Elazığ’ı kurtaranlar

Elazığ şehrinin içi, maalesef bir mimarsızlık felaketi yaşamış. Çirkin yapıların egemen olduğu şehre sanki hiç mimar uğramamış. Elazığ’ı kurtaran ve güzelleştiren üç yer var. Birisi Harput. Tarihi yapılarıyla bugüne gelebilmiş olan Harput’un içi de çirkin yapılaşmanın tehdidi altında. İkincisi, Keban barajının yarattığı göl. Üçüncüsü de Hazar Gölü. Bir göle en güzel yeşil yakışır. Ancak, Hazar Gölü, yeşile hasret.

Hazar Gölü, Elazığ’ın sayfiye yeri gibi. Endemik balık türlerinin yaşadığı göl, göçmen kuşların da uğrak yeri. Suyu fazla sodalı değil. Erozyonla gölün tabanı toprakla doluyor. İki önemli yerleşim yeri ve yapılan yeni siteler gölün kirlenmesini hızlandırıyor.

İşte, bu gölü kurtarmak için Çekül Vakfı işbirliği ile Aras Cargo, 14 bin ağaç dikiyor. Böylece, Elazığ’ın hayat damarlarından birisi yeşillenecek ve kurtarılmış olacak.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/hazari-boyle-kurtaracaklar_69261.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!