Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hedef Başkent’e Yeni Kültür Adası

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu’nun yıkılması, Devlet Opera ve Balesi binasının yenilemeye alınması ve inşaat halindeki senfoni binasının tamamlanmasıyla Başkent’te bir "kültür adası" oluşturmayı hedeflediklerini bildirdi. Günay, "Atatürk Kültür Merkezi" alanı olarak adlandırılan bölgeye büyük önem

Hürriyet Gazetesi
Hedef Başkent’e Yeni Kültür Adası

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu’nun yıkılması, Devlet Opera ve Balesi binasının yenilemeye alınması ve inşaat halindeki senfoni binasının tamamlanmasıyla Başkent’te bir "kültür adası" oluşturmayı hedeflediklerini bildirdi. Günay, "Atatürk Kültür Merkezi" alanı olarak adlandırılan bölgeye büyük önem verdiklerini, Sıhhiye’den devam eden parseli bir sanat alanı haline getirme gayretlerinin bulunduğunu kaydetti.

Adliye Binası’nın hemen arkasındaki eski demiryolları bakım istasyonlarının sanat ve sergi salonuna dönüştürülmesi konusunda başlanan projeyi tamamladıklarını aktaran Günay, "1.5 yıldan beri yoğun çalışıyoruz ve orayı şu anda bir kültür girişimcisinin geliştirmesi açısından ilana çıktık. Bakanlığımızın sitesinde şu anda bir ilan var. Orada bir sergi salonu, çağdaş sanatlar müzesi, kapalı ve açık dinleti alanları, kokteyl alanlarıyla 10 bin metrekareye yakın, çok hoş bir sanat merkezi çıkıyor" dedi.

CSO Salonu’nun Doğuş Holding tarafından yenilendiğini anımsatan Günay, binanın çok modern ve ihtiyaçlara yanıt veren bir yapıya kavuştuğunu kaydetti. Binanın yanında 1990’lı yıllarda temeli atılan binanın arazisinde de iş makinelerinin çalışmaya başladığını aktaran Günay, "En azından arazide bir düzenleme yapmak, araziyi garaj katlarına kadar bitirmek, daha sonra da ortaya çıkacak duruma göre orayı belki bir kültür girişimcisi eliyle tamamlama konusunda bir ön adım attık. Henüz daha başlangıç sayılabilir. Ama bir vadede, birkaç yıl içinde ben onun da devreye gireceğini, o inşaatın hızlanacağını umut ediyorum" diye konuştu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/hedef-baskente-yeni-kultur-adasi_64608.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!