Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hollandalı Öğrenciler Ödevlerine Konu Olan Altındağ’da İncelemelerde Bulundu

Hollandalı Öğrenciler Ödevlerine Konu Olan Altındağ’da İncelemelerde Bulundu

Zaman Gazetesi
1 Hollandalı Öğrenciler Ödevlerine Konu Olan Altındağ’da İncelemelerde Bulundu

üyük bölümü gecekondudan oluşan Altındağ’da yürütülen kentsel dönüşüm projesi, yabancı öğrencilerin de ilgisini çekti. Daha önce Türkmenistan ve ABD’den gelen heyetlerin incelemelerde bulunduğu Altındağ, bu kez de Hollanda’nın Utrecht Meslek Üniversitesi İletişim Okulu’ndan iki akademisyen ve 16 öğrenciyi ağırladı. Öğrenciler, ödev konusu olarak seçtikleri Altındağ’da incelemelerde bulundu.

Öncelikle Ankara Kalesi’ne çıkarak Altındağ’ı kuşbakışı izleyen öğrenciler, burada gecekondu yıkım çalışmaları ile ilgili belediyenin Fen İşleri Müdür Yardımcısı Cebrail Arslan’dan bilgi aldı. Kale içerisinde gecekondular arasında gezen öğrencilerin bir sonraki durağı ise Bentderesi Caddesi oldu. Öğrencilere Bentderesi ve Aktaş’ta uygulanacak kentsel dönüşüm projesi kapsamında bölgedeki gecekonduların yıkılmaya başladığını anlatan Arslan, bu kapsamda Ankara Kalesi’nin de restore edileceğini dile getirdi. Güneşevler’de gecekondu yıkım bölgelerini gezen heyet, evi yıkılan ailelerin direnç gösterip göstermediğini sordu.

Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Arslan, hak sahiplerinin yıkılan evlerine karşı birkaç daire aldığını ve bunu gören diğer gecekondu sahiplerinin evlerinin yıkılması için sıraya girdiğini dile getirdi. Daha sonra öğrenciler Başkan Yardımcısı Gökalp Yılmaz’dan bilgi almak üzere belediyeye geldi. Öğrenciler Yılmaz’a, gecekonduda kiracı olarak oturanların yıkımlardan sonra neler yaptığı, tekrar gecekondu yapmaya çalışanların olup olmadığı gibi sorular yöneltti. Ankara’da hiçbir belediyenin yeni gecekonduya izin vermediğini dile getiren Yılmaz, ayrıca sadece gecekonduların yıkılmadığını aynı zamanda bu bölgelere kent kültürünü de yerleştirmeye başladıklarını söyledi. Çalışmaları olumlu bulduklarını anlatan öğrenciler, Çengelhan Rahmi Koç Müzesi’ni gezdi. Müzeye büyük ilgi gösteren konuklar daha sonra Samanpazarı turu atarak, hediyelik eşya satın aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hollandali-ogrenciler-odevlerine-konu-olan-altindagda-incelemelerde-bulundu_40603.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • kiracılar ne yapacak bi yer gösterecek misiniz? iremdel@hotmail.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!