Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hutchison: Liman Verirken Geleceğe Yatırımı Gözleyin

Hutchison: Liman verirken geleceğe yatırımı gözleyin

Hürriyet Gazetesiutchison Holding Türkiye Finansman Direktörü Clemence Cheng, Mersin liman ihalesinin, 6 ay önce bittiği halde sonuçlanamadığını belirterek, "Bu ihalede belirsizlik vardır. Mersin’de şüphe ve kaygıların olması, İzmir için de imtiyazlar konusunda sorunlar çıkaracaktır" dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri Liman Hizmetleri ve Taşımacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Servet Eröcal ile Hutchison Holding Türkiye Finansman Direktörü Clemence Cheng, İzmir Limanı’nın özelleştirilmesi konusunda birlikte hareket etmeyi öngören mutabakat anlaşması imzaladı. Anlaşmaya, TİM Başkanı Oğuz Satıcı ile Global Yatırım Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman da destek olacaklarını bildirdiler.

Kendine özgü: Hutchison Holding Türkiye Finansman Direktörü Clemence Cheng, Türkiye’deki özelleştirmelerin "kendine özgü" olduğunu söyledi. Türkiye’deki özelleştirme ihale şeklinin bazı sektörler için uygun olabileceğini ancak, konteyner taşımacılığı ve liman işletmesi gibi sektörlerin farklı olduğunu, bunun için büyük altyapı yatırımlarına ihtiyaç duyulduğunu anlatan Cheng, ihaleyi alacak şirketin ülkenin geleceğine yatırım yapıp yapamayacağına bakılması gerektiğini söyledi.

Mersin'i bekliyoruz: Hükümetten, Mersin Limanı’nın özelleştirmesini bir an önce beklediklerini kaydeden Cheng, şu bilgiyi verdi: "OECD ülkelerinde bu gibi ihaleler, kapalı kapılar ardında, teknik toplantılar sonucu verilir. Türkiye’de herşey açık, şeffaf ancak, işin teknik yönü gözardı ediliyor. Mersin Limanı ihalesi 6 ay önce bittiği halde sonuçlanmamıştır. Bu ihalede belirsizlik vardır. Mersin’deki şüphe ve kaygıların olması, İzmir için de imtiyazlar konusunda sorunlar çıkartacaktır. Çin’de, Şanghay’da hükümet konteyner limanı için proje istedi, liman 2 yıl içinde faaliyete geçti. Biz Çin’deki 4 konteyner limanının yanı sıra Hong-Kong, Singapur ve Roterdam Limanı’nı da işletiyoruz."

Dönüm noktası olacak: Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı, Ege İhracatçı Birlikleri Liman Hizmetleri ve Taşımacılık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Servet Eröcal da, konteynır taşımacılığın dörtte birinden fazlasının yapıldığı İzmir Alsancak Limanı’nın özelleştirilmesinin, bu konuda bir dönüm noktası olacağını bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hutchison-liman-verirken-gelecege-yatirimi-gozleyin_41847.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!