Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İDO ve İGDAŞ Özelleşiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Plan ve Bütçe Komisyonu'nun İDO ve İGDAŞ'ın özelleştirilmesi yönündeki raporunu kabul etti. Rapora göre şirketler, "blok satış" ya da "halka arz" şeklinde özelleştirilebilecek.

CNN Türk
İDO ve İGDAŞ Özelleşiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Plan ve Bütçe Komisyonu'nun İDO ve İGDAŞ'ın özelleştirilmesi yönündeki raporunu kabul etti. Rapora göre şirketler, "blok satış" ya da "halka arz" şeklinde özelleştirilebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında söz alan CHP'li Meclis Üyesi Bülent Soydan söz konusu iki şirketin satışının finansman ihtiyacı ve ekonomik kriz bahane edilerek gündeme getirildiğini savundu. Soydan, iki şirketin hangi gerekçeyle özelleştirilmek istendiğin anlamadıklarını söyledi.

AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Ergün Turan ise 1980'lerden bu yana özelleştirmenin Türkiye gündeminde olduğunu ifade ederek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İDO ve İGDAŞ şirketlerinin özelleştirilmesi konusunun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş tarafından daha önceden gündeme getirildiğini ve kamuoyunda paylaşıldığını belirtti. Kamu malı olan şirketlerin en iyi fiyata satılması gerektiğini dile getiren Turan, şirketlerin elde edilmesinden kazanılacak kaynakların İstanbul'un kentsel dönüşümü hizmetlerine ve metro sisteminin geliştirilmesine harcanacağını kaydetti.

Saadet Partisi Meclisi üyesi Ahmet Sadıkoğlu da meclisin bir noter gibi çalıştırıldığını öne sürdü.

Konuşmaların ardından CHP'nin özelleştirme teklifinin tekrar komisyona gönderilmesi yönündeki önergesi yoklama sonucu reddedildi. Ardından Plan ve Bütçe Komisyonu'nun İDO ve İGDAŞ'ın özelleştirilmesi yönündeki raporunun oylamasına geçildi. Rapor, oy çokluğuyla kabul edildi.

Bu arada, meclis toplantısı sırasında İDO ve İGDAŞ özelleştirilmesine karşı çıkan CHP ve Saadet Partili üyelerle ile diğerleri arasında tartışmaların yaşandığı gözlendi.

Plan Bütçe Komisyonu'nca hazırlanan raporda, İDO ve İGDAŞ bünyesinde bulunan belediyeye ait tüm hisselerin özelleştirileceği kaydedildi. Rapora göre şirketler, "blok satış" ya da "halka arz" şeklinde özelleştirilebilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ido-ve-igdas-ozellesiyor_70759.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!