Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İktidar Partisi: AKM Yıkılmalı

Perdeleri uzun bir süredir kapalı olan İstanbul Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Muhalefet AKM’nin bir an önce onarımının yapılarak sanatseverlerle buluşturulmasını isterken, AKP gelinen nokta itibarıyla AKM’nin yıkılıp yeniden yapılmasının en doğrusu olacağı görüşünde.

Radikal Gazetesi
1 İktidar Partisi: AKM Yıkılmalı

Milletvekilleri tekrar AKM nin yıkılıp yıkılmamasını tartışıyor. FOTOĞRAF: MUHSİN AKGÜN

AKP'li milletvekilleri Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkılması ve yeniden yapılması konusunda ısrarlı, muhalefet temsilcileri ise 'onarılsın' diyor

Perdeleri uzun bir süredir kapalı olan İstanbul Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Muhalefet AKM’nin bir an önce onarımının yapılarak sanatseverlerle buluşturulmasını isterken, AKP gelinen nokta itibarıyla AKM’nin yıkılıp yeniden yapılmasının en doğrusu olacağı görüşünde. Uzun süre yıkılsın mı yıkılmasın mı diye tartışılan AKM, kapatılırken yenilenip 2010’un başında açılması amaçlanıyordu. Ancak bu mümkün olamadı. Sanatçıların tepki gösterdiği bu durum siyasetçiler arasında da tartışma yarattı. CHP ve MHP, bir an önce onarımın gerçekleştirilerek AKM’nin açılmasını isterken AKP’den ‘yıkıp yeniden yapalım’ formülü bir kez daha gündeme getirildi.

‘Bu mu diye soruyorlar’

TBMM Bayındırlık Komisyonu Başkanı AKP İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar, Taksim’e AKM’nin bu şekliyle yakışmadığını yıllar önce söylediklerini belirterek, “Cumhuriyetin 100. yıldönümüne uygun, Türkiye’nin yüzyıl ilerisine değil belki birkaç yüzyıl sonrasına hitap edecek şekilde, fonksiyonel ve estetik olarak daha farklı bir yapı yapılabilirdi. Bizim savunduğumuz oydu. Çalışmalarımız o istikametteydi ama ne yazık ki Türkiye’de bir statükoculuk, istemezuk anlayışı var” diye konuştu. Gelinen noktada nasıl bir formül geliştirilebileceğine ilişkin soruya “Madem mahkemeye müracaat ettiler mevcut haliyle razılarsa o haliyle kalır” yanıtını veren Bayraktar, onarıma harcanacak paraya yazık olduğu görüşünde.

Her zaman ıstırap duyduğu bir şey olduğunu belirten Bayraktar sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın herhangi bir yerinden turist geldiği zaman önce onları götürüyoruz Ayasofya’ya, diyorlar ki ‘burası Bizans eseri’. Sultanahmet’e götürüyoruz ‘burası Osmanlı eseri’ diyorlar. AKM’ye götürüyoruz ‘bu mu sizin Cumhuriyetinizin örnek eseri’ diye söylüyorlar. Ben Cumhuriyet’in 100. yıldönümüne yakışır istanbul’un göbeği Taksim’e yakışır yeni bir kültür merkezinin inşaa edilmesini uzun dönemdir savunuyorum. Yeni birşey yapalım oraya.”

AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, ‘biraz sağduyu’ gerektiğini vurgularken, AKM konusundaki tartışmaların çok uçlara taşındığını söyledi. Müezzinoğlu, “Halbuki çok daha makulle daha reel çözümler ürütilebilirdi, hâlâ üretilebilir kanaatindeyim” dedi. Onarım yerine çok daha modern çok daha çağdaş bir merkezin yapılmasının birinci öncelikli doğruları olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, hâlâ bu formülün gündeme gelebileceğini ve gelmesi gerektiğini söyledi.

‘Kültür varlığı değil’

AKM’nin tarihi bir bina, bir kültür varlığı olmadığını ancak tarihi bir isim olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, “Bugünkünden daha iyisi aynı isme layık biçimde yapılabilir. Neticede oradaki 300 yıllık bir tarihi eser değil, netice beton. Neticede beton yıkılsın anlamında demiyorum. Ama, oradaki sanatçılarımız sanat icra edecekler, o sanatçıların yarınlarına, bugünün gencine, entelektüeline hitap edebilecek teknolojisi olmalı salonu olmalı, imkânları olmalı. Neticede orada bir para harcanacak. Önümüzdeki 50 yıla ideal hizmet edebilmeli” diye konuştu.

Muhalefet onarım istiyor

Muhalefet ise AKM’nin bir an önce onarılmasından yana. CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamayligil, Avrupa Kültür Başkenti yılında İstanbul’un kültür simgesi olan AKM’yle ilgili böyle bir çözümsüzlük noktasına gelinmiş olmasının üzüntü verici olduğunu söyledi. AKM’nin farklı tartışmaların konusu haline getirildiğini, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın İstanbul’un AKM’de sanat ve sanatçıyla buluşmasını engellediğini kaydeden Tamayligil, bir İstanbullu olarak bundan üzüntü duyduğunu belirtti. Bir an önce çözüm üretilmesi gerektiğini belirten Tamayligil, “Bütçe harcamalarını düşündüğünüz zaman AKM çok daha fazlasını hızlı bir şekilde hakediyor. Orjinal yapısında simgelediği değerleri de koruyarak, Atatürk Kültür Merkezi olma özelliğini de vurgulayarak bir an önce bunun çözülmesini istiyorum” dedi.

MHP İstanbul Milletvekili Ümit Şafak da, hukukun sonucuna göre AKM’nin bir an önce onarımının yapılması gerektiğini vurguladı.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/iktidar-partisi-akm-yikilmali_81730.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Amaç opera sanatını tamamen İstanbul'un hayatından çıkarmak, silip atmak... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!