Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ilıca Vadisi'ne Büyükşehir'den Onay

Ilıca Vadisi'ne Büyükşehir'den Onay

Yeni Asır Gazetesizmir Büyükşehir Belediye Meclisi, Karşıyaka Onur Mahallesi'ni baştan sona yenilemek için Karşıyaka Belediyesi'nce hazırlanan Ilıca Vadisi Projesi'ne onay verdi. Bayındırlık ve İmar Komisyonu'ndan oy birliği ile gelen gündem maddesi mecliste grubu bulunan siyasi parti temsilcilerince oybirliği ile kabul edildi. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, projenin İzmir için çok önemli ve örnek bir proje olduğunu söyledi. Gerçekleştirilmesi durumunda Onur Mahallesi'nde yeni bir kent alanının doğacağını belirten Durak, başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu olmak üzere girişime destek veren herkese teşekkür etti.

Kaderi değişecek
Karşıyaka Belediye Başkanı Durak, proje ile bölgenin kaderinin değişeceğini ifade ederek şunları söyledi: "65 bin metrekarelik alanda, 55 ila 90 metrekarelik sosyal konutlar yapılacak. Buradaki gecekondular yıkılarak, gecekondu sahiplerine inşa edilen dairelerden verilecek. Kent yenileme projesi ile bölge çarpık yapılaşmadan kurtarılacak."

Halen mahalledeki yapıların yüzde 95'inin kaçak olduğunu belirten Durak, çalışmanın hayata geçmesi için 30 milyon YTL'lik kaynak aktaracaklarını belirtti.
Kimseyi evsiz bırakmadan bölgeyi çağdaş, yaşanılır bir hale getireceklerini vurgulayan Başkan Durak, boşalan yerlere geniş rekreasyon alanları yapacaklarını söyledi.

Alsancak Liman gerisi yeniden ele alınacak
Meclisin Başkanlıktan gelen önergeler bölümünde gündem dışı önerge veren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kamuoyunda yeni kent merkezi olarak bilinen ve Alsancak Liman gerisinden başlayıp Karşıyaka Turan'a kadar uzanan yaklaşık 550 hektarlık alanı kapsayan alanın planlama aşamasının geçtiğimiz yıl sona erdiğini hatırlatarak, bölgeyi arsa sahipleri ve belediye için daha cazip hale getirmek amacıyla 1/5 binlik planlarda bazı değişikliklere gitmeyi öngördüklerini söyledi. Başkan Kocaoğlu şöyle konuştu: "Bölgeyi hareketlendirmek, karlılığını artırmak için parsellerde yüzde 25, 30 ve 35 olarak öngörülen zemin kullanımını yüzde 15 artışla yüzde 40, 45, ve 50 olarak değiştirmeyi öngörüyoruz. Orada birde iki tip yoğunluk uygulaması vardı. Emsal 3 olan yeri 4'e, 3.5 olan yerleri ise 4.5'a çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.
Önerge, oy birliği ile Bayındırlık ve İmar Komisyonu'na gönderildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilica-vadisine-buyuksehirden-onay_41436.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!