Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İlker Maga'nın "Bisiklet Ateşi"ne Almanya'dan Burs

Fotografçı ve yazar İlker Maga’nın Ocak 2005’te İstanbul’da izlenime sunduğu “Bisiklet Ateşi” adını taşıyan “bisiklet” projesi Alman devlet bursuna değer görüldü.

yapi.com.tr
İlker Maga'nın "Bisiklet Ateşi"ne Almanya'dan Burs

b>Fotografçı ve yazar İlker Maga’nın Ocak 2005’te İstanbul’da izlenime sunduğu “Bisiklet Ateşi” adını taşıyan “bisiklet” projesi Alman devlet bursuna değer görüldü. Nar Photos ile Kooperative für Fotografie üyesi olan Maga, alacağı maddî desteği 20 yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı bisikletler projesinin yarım kalan Hollanda aşaması için kullanacak.

Merkezi Bonn’da bulunan ve görsel sanatlar alanında önemli projelere burs veren “Kulturwerk Bild-Kunst” adlı devlet kuruluşu, İlker Maga’nın “bisikletin değişik kültürlerdeki yerini fotografik olarak tespit etmeye çalışan ve şimdiye kadar ağırlıklı olarak Almanya ile Türkiye’yi karşılaştıran” projesini desteklenmeye değer gördü. Maga, alacağı destekle dünyada bisikletin günlük hayat içinde en fazla ve en yaygın olarak kullanıldığı Hollanda’da projesine devam edecek.

Maga, bir fotografçı tarafından bisikletler üzerine yapılmış dünyanın en geniş çalışması ve bunun Hollanda aşaması için şunları söyledi:

“Farkına varmadan fotograflamaya başladığım, ancak daha sonra planlı bir şekilde çalışmaya devam ettiğim ‘bisiklet’i seçmiş olmamın nedeni, çok insanî bir araç olması. Bisiklet kadar insan ömrüne yayılan, aynı zamanda sağlıklı olan, spor yaptıran ve bu arada insana oyun duygusu yaşatan, bunları yaparken de hiçbir şekilde ‘tüketmeyen’ ve çevreye zarar vermeyen, cinsiyet ve sınıf farkı tanımayan, üstelik insana ilk yıllarından ölüm sınırlarına kadar eşlik etmeye hazır ikinci bir araç gösterilemez. Ama dünya 19. yüzyıldan beri kullanılmasına rağmen bu insanî aracın farkına henüz varamadı. Hollanda ise dünyada bisikletin en fazla ve en yaygın bir şekilde kullanıldığı bir ülke. Bisikleti konu alan bir çalışmanın Hollanda üzerinde durması şart.”

Maga’nın “Bisiklet Ateşi” adını taşıyan siyah-beyaz fotograf sergisi geçtiğimiz Ocak ayında İstanbul Fotografevi’nde izlenime sunulmuş ve yoğun ilgi görmüştü. “Bisiklet Ateşi” Ekim sonundan itibaren gezici sergi olarak Almanya’da izlenime sunulacak.

Fotograf çalışmalarını Nar Photos ile Kooperative für Fotografie bünyesinde sürdüren Maga, şu sıralar “Küçük Hikâyeler” dizisini hazırlıyor. “Ekmek”, “Yalnız Anne”, “Bir Dansçı” gibi dizilerden oluşan “Küçük Hikâyeler”, refah toplumunda işlediği konuların öznelerinin günlük hayattaki zorluklarını ve yaşam standartlarını anlatmayı amaçlıyor. Maga, aynı zamanda “Bisiklet Ateşi”nin belgesel filmini hazırlıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilker-maganin-bisiklet-atesine-almanyadan-burs_29890.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!