Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İmar Planı Yapboza Döndü

Anakent Belediye Meclisi’nin imar tadiladı kararları adeta yapboza dönüştü. Meclis, daha önce onaylanan ve yargıya taşınmasına karşın buradan da olur alan planı, başvuru üzerine yeniden değiştirdi. İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun bazı tadilatlara ilişkin onaylanan kararları ile de konut sayıları kat kat artırıldı. Belediye Meclisi’ndeki AKP

Cumhuriyet Ankara
İmar Planı Yapboza Döndü

Anakent Belediye Meclisi’nin imar tadiladı kararları adeta yapboza dönüştü. Meclis, daha önce onaylanan ve yargıya taşınmasına karşın buradan da olur alan planı, başvuru üzerine yeniden değiştirdi. İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun bazı tadilatlara ilişkin onaylanan kararları ile de konut sayıları kat kat artırıldı. Belediye Meclisi’ndeki AKP grubunda oluşan çatlak nedeniyle de iki imar tadilatı önerisi yeniden komisyona çekildi.

Anakent Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun 14 Mart tarihinde hazırladığı imar plan değişikliğini öngören raporlarının onaylanması Ankara’da sık sık yapılan imar değişikliklerinin boyutunu da gözler önüne serdi. Yapılan imar değişikliklerinde, arsalar üzerinde yapılabilecek konut alanı, önceki planlara göre artırıldı. Böylece, sosyal donatı alanları, ulaşım durumunun yeterliliği göz önünde bulundurulmadan arsa sahiplerine daha fazla konut yapma hakkı tanınmış oldu.

Yargı onaylı plan da değişti

Belediye Meclisi’nin aldığı imar değişikliği kararlarından en dikkat çekeni Yenimahalle’deki bir arsaya ilişkin oldu. Söz konusu arsa sahibi, imar planında kendisine haksızlık yapıldığı gerekçesiyle 2008-2009 yıllarında yargıya başvurdu. Yargı, belediyenin yaptığı planı doğru bularak hak sahibinin talebini reddetti. Mahkemenin red kararını dayandırdığı ve Belediye Meclisi’ne sunulan İmar Komisyonu kararında da yer alan bilirkişi raporunda, söz konusu bölgenin “yoğun yapılaşma dışı kullanımlar” olduğu dile getirildi. Bilirkişi raporundaki, “Bu kullanımların yer seçmesinin nedeni zemin yapısından ziyade enerji nakil hattı, DSİ isale hattı ve Macun deresinin geçmesindendir. Bu yüzden çevredeki konut alanları ile (emsali yüksek alanlarla) mukayese edilememektedir. Ayrıca Macun deresi boyunca düşük yoğunluklu kullanımlar verilmiştir. Kuzey yönünde fidanlık ve sera kullanımı, güney yönünde de bağlık ve bahçelik alan kullanımı verilmiştir” ifadelerini dayanak yapan mahkeme, hak sahibinin iptal istemini reddetti.

Ancak, Yenimahalle’deki hak sahibi yurttaş, yargının onayladığı belediyenin imar planını bizzat belediyeye başvurarak değiştirme yolunu seçti. Hak sahibi yurttaş, 28 Ocak 2011 tarihinde Belediye Meclisi’ne bir dilekçe sunarak değişklik istedi. Hak sahibinin yapılabilecek konut sayısını 13’ten 107’ye çıkarılmasını isteyen talebi Belediye Meclisi’nce kabul edildi.

Kararla Belediye Meclisi, yargı tarafından da onaylanan kendi kararını arsa sahibinin başvurusuyla değiştirmiş oldu.

AKP grubunda çatlak

Bayındırlık ve İmar Komisyonu’ndan Belediye Meclisi’ne gelen bazı değişiklik kararları nedeniyle AKP grubu üyeleri arasında fikir ayrılıkları yaşandı. Çatlağa ilk olarak Dikmen Mahallesi’ndeki “Sportif tesis alanı” olarak ayrılan bir bölge için istenen değişiklik neden oldu. Komisyon raporuyla bölgenin emsal değeri 0.3’ten 2’ye çıkarılması isteniyordu. Böylece arsa üzerindeki inşaat alanının artırılmasına izin verilmesi planlanıyordu. Ancak AKP grubunda yaşanan tartışmalar nedeniyle raporun yeniden komisyona gönderilmesi kararlaştırıldı.

AKP’li üyeler arasında emsal değer üzerine ikinci tartışma ise Çayyolu’nda bulunan bir arazi için yaşandı. Yine “Sportif Tesisler Alanı” niteliğindeki emsali 0,1 olan arazinin niteliğin “Spor Tesisi ve Ticari Rekreasyon Alanı” olarak değiştirilmesi ve emsal değerin de 1,8’e çıkarılması isteniyordu. Ancak bu değişiklik önerisi de bazı AKP’li üyelerin muhalefetiyle karşılaştı ve komisyona geri gönderildi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-plani-yapboza-dondu_86599.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!