Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Belediyelerden Mahkemelere...

İmar Yasası 'Yıkıp' Geçecek

İmar Yasası 'Yıkıp' Geçecek

Sabah Gazetesi
İmar Yasası 'Yıkıp' Geçecek

eclis'e gelecek İmar Yasası Taslağı'yla, doğal afetlere karşı riskli olduğu belirlenen binayı sahibi 1 ayda yıkmazsa belediye yıkacak. İstanbul'da 70 bin riskli binanın yıkılmasının maliyeti ise 100 milyar YTL olarak hesaplanıyor.

1985 yılından bu yana yürürlükte olan İmar Kanunu değişecek. Önümüzdeki ay Meclis'e gelmesi beklenen yeni Planlama ve İmar Kanunu Tasarısı Taslağı'na göre, nüfusu 1 milyonun üzerinde olan büyük şehirlerde belediyelere Doğal Afetler Risk Haritası çıkarma zorunluluğu geliyor. Risk haritasında, başta deprem olmak üzere herhangi bir afete karşı risk taşıyan yapılar belirlenecek. Zemin ya da yapı nedeniyle bir kısmı ya da tamamı yıkılabilecek binalarla ilgili teknik rapor, bakanlık veya idare encümenlerinde karara bağlanacak. Belediyeler, bu yapıların sahiplerine 10 gün içinde bu riskin giderilmesi yönünde tebligat yapacak. Eğer 1 ay içinde gerekli işlemler yapılmazsa, belediye bu binaları yıkacak. Belediye, yıkım işlemlerinin giderleri artı yüzde 20 kadar bir tutarı yapı sahibinden alacak. Bina sahibinin yoksul olması halinde, söz konusu masraf belediye bütçesinden karşılanacak.

Güçlendirme 6 ayda olacak
Eğer bina için 'Esaslı tadilat veya güçlendirme yoluyla risk yok edilebilir' kararı verilmişse, yapı sahipleri tebligat tarihinden itibaren 6 ay içinde güçlendirme projesini onaylatmak ve bu tarihten itibaren 1 yıl içinde projeleri gerçekleştirmek zorunda olacak. Kat mülkiyeti bulunan yapılarda, güçlendirme ve esaslı tadilat için hissedar oluru zorunluluğu bulunmayacak. Deprem Yönetmeliği Komisyonu raporuna göre, İstanbul'da 60 ila 70 bin ağır hasarlı bina bulunuyor. Bu binaların yıkılıp yeniden yapılmasının maliyetinin yaklaşık 100 milyar YTL olacağı tahmin ediliyor.

6 ay kira yardımı
Taslağa göre, belediyeler yıkım ya da güçlendirme işlemleri nedeniyle taşınmak zorunda kalan kendi evinde oturan hanehalkına ve işyerlerine bir defa için, kiracılara da 6 ay süre ile net asgari ücret düzeyini aşmayacak şekilde kira yardımı yapacak.

Katılım kapısı kapandı
Kanun Taslağı'na, kısa süre öncesine kadar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'ndan ulaşılabiliyordu. Böylece, konuyla ilgili kişi ve kurumlar önerilerini Bakanlık'a iletiyordu. Ancak taslak Meclis'e sunulmadan önce bu katılım kapıları kapatıldı. Taslağın son hali Meclis'e gidince ortaya çıkacak.

'99 depreminin ürünü'
Şehir Plancıları Odası Başkanı Erhan Demirdizen, İmar Kanunu Taslağı'nın 1999'da yaşanan Marmara Depremi'nin bir ürünü oduğunu söyleyerek, "İlk defa afetle mücadele yöntemleri net bir şekilde yasaya giriyor. Belediyeler, bu taslakla afetlere karşı önlem almak zorunda bırakılıyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-yasasi-yikip-gececek_40672.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!