Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İMO: Alsancak Limanı’nın Kapasitesi Arttırılmalı, Çandarlı’ya da Başlanmalı

İzmir İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Mehmet Karcı, yazılı bir açıklama yaparak, İzmirliler’in Alsancak Limanı’na sahip çıkmasını istedi. K

Ticaretb>İzmir İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Mehmet Karcı, yazılı bir açıklama yaparak, İzmirliler’in Alsancak Limanı’na sahip çıkmasını istedi. Karcı, Çandarlı’da büyük bir liman yapılması hazırlıklarının büyük ölçüde ilerlediğini belirterek, sıranın çevresel etki değerlendirme raporuna geldiğini belirtti.

Çandarlı’daki limanın dünyadaki sayılı limanlardan biri olacağını dile getiren İMO Başkanı, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Çandarlı Limanı, kıtalar arası yük taşıyan büyük konteynır taşıyıcıların aktarma merkezi olacaktır. Zaten kıtalar arası yük taşıyan bu gemilerin İzmir Limanına girmelerine olanak yoktur. Şimdi İzmirliler olarak yapmamız gereken bir taraftan 2010 yılında ilk bölümlerinin hizmete girmesi olanağı azalan Çandarlı Limanı’nda bir an önce inşaat çalışmalarının başlaması için kamuoyu yaratmak, diğer taraftan da İzmir Alsancak Limanı genişleme çalışmalarının bir an önce bitirilmesini sağlamaktır. Bu iki liman birlikte var olmalıdırlar, birbirlerinin alternatifi değildirler.”

Dünyanın her yerinde kentlerin nazım planlarının limanlardan daha fazla yararlanmak üzere yapıldığını bildiren Karcı, yerel yönetimlerin gerekli imar düzenlemelerini yapmasını istedi. İptal edilen kordonyolu ve liman çıkışı için yapılan viyadük ayakları konusunun da bu sorun içinde ele alınması gerektiğini ifade eden Mehmet Karcı, şunları kaydetti:

“İzmir valimizin talimatlarıyla İzmir Belediyesi ve TVK bu ayaklardan bir kısmının liman çıkışı için kullanılması çözümünü benimsemişlerdir. Bunun dışında liman ile kordon yolu arasında kimse bağlantı kurmamalıdır. Alsancak Limanı’nı savunanlar Çandarlı Limanı’nın yapımına da bir an önce başlatılmasını savunanlardır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/imo-alsancak-limaninin-kapasitesi-arttirilmali-candarliya-da-baslanmali_2841.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!