Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Konutta KDV İadesi Kalkarsa...

İNDER: Ödül Beklerken Cezalandırılacak mıyız?

İNDER (İstanbul İnşaatçılar Derneği) Başkan Vekili Nazmi Durbakayım, yazılı bir açıklama yaparak, 150 metrekarenin altındaki konutlarda devletin ödediği KDV'nin yüklenici firmalara ödetilmesi yönündeki uygulamanın doğuracağı olumsuz sonuçlara dikkat çekti. Durbakayım, söz konusu KDV yükünün zaten büyük bir kaosun içinden çıkıp toparlanma umudu

yapi.com.tr
İNDER: Ödül Beklerken Cezalandırılacak mıyız?

İNDER (İstanbul İnşaatçılar Derneği) Başkan Vekili Nazmi Durbakayım, yazılı bir açıklama yaparak, 150 metrekarenin altındaki konutlarda devletin ödediği KDV'nin yüklenici firmalara ödetilmesi yönündeki uygulamanın doğuracağı olumsuz sonuçlara dikkat çekti. İNDER (İstanbul İnşaatçılar Derneği) olarak devletin KDV gelirlerinin azalmasını istemediklerini vurgulayan Durbakayım, ancak söz konusu KDV yükünün zaten büyük bir kaosun içinden çıkıp toparlanma umudu taşıyan gayrimenkul sektörüne fatura edilmesini de istemediklerini söyledi.

Durbakayım, konut sektöründe 150 metrekarenin altındaki daireleri ilgilendiren ve inşaat süresince müteahhit tarafından ödendikten sonra devletten tahsil edilen yüzde 17 oranındaki KDV'nin müteahhitlerin üzerinde zaten büyük bir yük olduğunu anımsatarak, "Müteahhit olarak bizler, 3–4 yıl gibi uzun vadede ve her hangi bir karşılık almadan bu yükü taşıyorduk. Hatırlanacağı gibi devlet vergi alacaklarında ortaya çıkan gecikme için yüzde 1.95 faiz alırken, müteahhitlerin 3–4 yıla sarkan KDV alacaklarına her hangi bir gecikme zammı bile ödemiyordu. İnşaat firmaları olarak biz bu faizden çoktan vazgeçmiş, sadece ve sadece KDV alacaklarımızı daha erken tahsil edebilmenin peşindeydik" diye konuştu.

"Sesimizi duyuramadık"

Seslerini duyuramadıklarını, konut üreticileri olarak bir araya gelip devletin ilgili birimlerine ve yetkililerine dertlerini anlatamadıklarını ifade eden Durbakayım, şöyle devam ediyor:

"Konut yapımcıların sorunları, altyapı ve devlet ihaleleri yapan meslektaşlarımız tarafından dile getirildi. Konut üreticileri olarak devletin üstlendiği KDV yükünü ortadan kaldırmak için alternatif çözümler ürettik. Metrekare büyüklüğüne bağlı olarak 3-4 kademeden oluşan KDV uygulamasının herkes için en iyi çözüm olacağını her ortamda dile getirdik. Birçok gelişmiş ülkenin devlet yönetimi ekonominin dinamosu olan sektörleri teşvik ederken, biz de tam tersi bir uygulama olacağının altını çizdik. Ama görüyoruz ki, derdimizi tam anlatamamışız.

İnşaat sektörü sadece ekonomik açıdan değil sosyal açıdan da Türkiye için çok önemli. Türkiye’deki istihdamın yüzde 15’ine yakın kısmını 250’ye yakın yan sektörüyle birlikte taşıyan inşaat sektörü, böyle bir uygulama sonucunda büyük bir yara alır. Bu karar alınırken devletin bütçe açığının bir miktar azaltılacağı düşünülüyorsa, yanlış hesap yapılıyor. Devletin ödemekten kaçındığı miktarı, müteahhidin yüklenme imkanı yok. Çünkü gerek iç dinamiklere bağlı durgunluk gerekse küresel mali krizin yansımaları sonucu ortaya çıkan olumsuz hava nedeniyle sektör yaklaşık iki yıldır minimum kar marjı ile çalışıyordu. Konut satışlarının bıçak gibi kesilmemesi için maddi ve manevi her türlü fedakarlığı yaptık. 2010 yılı ile birlikte tam atağa kalmayı düşünürken, yüzde 17’lik KDV’nin müteahhit tarafından yüklenileceği duyumunu aldık. Böyle bir uygulama bir bakıma devlet eliyle gizli bir zam yapmak anlamını taşır.  Kaldı ki bu kadar yüksek oranda yapılacak bir zam ise enflasyonu, işsizliği ve devletin vergi gelirlerini olumsuz etkiler.

Bu olumsuzluklar sadece makro boyutta dikkati çeken noktalardır. Diğer taraftan eğer KDV yükü müteahhide yüklenirse fiyatların aynı oranda artışı kaçınılmaz olacaktır ki, bu durum ise sektördeki konut satışlarını durma noktasına getirir".

http://www.yapi.com.tr/haberler/inder-odul-beklerken-cezalandirilacak-miyiz_75749.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!