Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İngiltere'de Bir TV Programı En Nefret Edilen Binayı Seçiyor

BBC'nin popüler TV serisi "Restoration"-Restorasyon'dan esinlenerek hazırlanan bu TV programı, izleyicilerinden yıkılmasını istedikleri binaları seçmelerini istedi. Programın sonunda bir bina gerçekten yıkılacak.

yapi.com.tr/Zehra Tonbul
İngiltere'de Bir TV Programı En Nefret Edilen Binayı Seçiyor

ngiltere'de şu sıralar Channel 4'ün TV programı "Demolition"-Yıkım tartışılıyor. BBC'nin popüler TV serisi "Restoration"-Restorasyon'dan esinlenerek hazırlanan bu TV programı, Mart ayına kadar izleyicilerinden sevmedikleri ve yıkılmasını istedikleri binaları seçmelerini istedi. Ekim'de ise RIBA'dan George Ferguson'un başkanlığında bir uzman ekip, bu binalar içinden yıkım ve yeniden yapım fizibilite çalışmalarını yapmış ve bir kısa liste oluşturmuş olarak programın ikinci aşamasının temelini oluşturacaklar. Programın sonunda, "kazanan bina" yıkılacak ve yerine yeni bir bina yapılacak. Yarışma için 7000 bina önerilmiş.

George Ferguson, bu yarışmanın motivasyonu için "Aradığım en kötüsü için kamu tahammülsüzlüğü, en iyisi için ise talebi" demiş. Guardian'ın mimari eleştirmeni Jonathan Glancey ise 10 Ağustos tarihli yazısında, bu yaklaşımı>b> popülist, demokratik, ulaşılabilir, anti-elitistolarak tanımlarken, bilgi sahibi insanlarca tartışılması gereken çağdaş mimarlık konusunun böyle bir platformda ancak kabaca ele alınacağını vurguluyor.

Glancey, yazısında, şehirlerin ve binaların kendi hayatları olduğunu, bunun doğal sürecine bırakılması gerektiğini düşünüyor. Şehirlerin canlılığını yeni/eski, güzel/çirkin, banal, korkutucu binalarının yarattığını düşünüyor. Bazı binaların ne kadar kötü durumda olsalar da tekrar doğabileceklerini vurgularken, bir güç istasyonundan dönüştürülen Tate Modern'i örnek veriyor.

Yarışma ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Glancey'nin Guardian'daki yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ingilterede-bir-tv-programi-en-nefret-edilen-binayi-seciyor_32130.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!