Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat, Leasing'i Yüzde 50 Büyüttü

İnşaat, Leasing'i Yüzde 50 Büyüttü

Akşam Gazetesib>FİDER'in henüz resmen açıklanmayan raporuna göre 2004'e göre yüzde 46 büyüyen sektörün 2006 beklentisi de 6 milyar dolara yükseldi. Sektör hacmindeki bu artışta inşaat ve iş makineleriyle gayrimenkul önemli rol oynadı. Türkiye ekonomisinin 2005 yılında gösterdiği performans, leasing sektörünün rakamsal sonuçlarına da yansıdı.

Finansal Kiralama Derneği (FİDER) tarafından derlenen 2005 rakamları, leasing sektörünün yüzde 46 gibi yüksek bir oranda büyüdüğünü gösterdi. Finansal kiralama sektörünün 2005 yılı toplamında ulaştığı işlem hacmi 4 milyar 263 milyon 257 bin dolar oldu. 2004 yılında sektörün işlem hacmi 2 milyar 920 milyon dolar olmuştu.

2005 yılında leasing şirketleri tarım sektörü için 301 bin 457 dolarlık KDV hariç fatura keserken, imalat sanayiine kesilen leasing faturaları toplamı 1 milyar 940 milyon 662 bin dolar oldu. Hizmet sektörüne fatura edilen toplam 1 milyar 938 milyon 212 bin dolar olarak gerçekleşti. Tarımda finansal kiralamanın en yoğun yararlanıldığı kalemler arasında traktörler ve biçerdöverler yer aldı. İmalat sanayiinde 436 milyon dolarlık işlemle tekstil ve tekstil ürünleri sanayi önemli pay alırken, hizmetler sektörleri içinde inşaatın payı yüzde 19'a ulaştı. Leasing sektöründe yüzde 30 ile en büyük pay makine ve ekipmanları kalemine ait.

2005 yılında toplam 37 bin 278 adet leasing işlemi gerçekleşti. 2004 yılı toplamında işlem adeti 28 bin 581 adet olarak gerçekleşmişti.

İnşaat sürükledi
Leasing sektörünün işlem hacminin yüzde 46 büyümesinde inşaat sektöründe yaşanan talep patlaması an önemli etken olarak dikkat çekti. Hızla düşen faizlerin güçlendirdiği gayrimenkul talebi, birbiri ardına yeni projelerin geliştirilmesine yol açtı. Her biri yüzlerce konutu içeren inşaat projelerinde kullanılmak üzere kule vinçler, eskavatörler, kazıcı ve delici makinelere yönelen talep, leasing sektörüne doğrudan yansıdı. Ayrıca yatırım amacıyla fabrika, işyeri, depo alanı, ofis türü gayrimenkullerin alımında finansal kiralama tercih edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-leasingi-yuzde-50-buyuttu_41434.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!