Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İnsan Hayatının da Sırası Var

Giresun'da lastik çizmeyle denetim yapan Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak'sa 'dere ıslah edilmiş olsa' zararın bu kadar büyümeyeceğini söyledi. Özak, bugüne kadar yaklaşık 1 milyar dolar harcanan Karadeniz Otoyolu inşaatının da 'bazı problemler' yarattığını söyledi.

Radikal Gazetesi
İnsan Hayatının da Sırası Var

rakya, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaz sağanaklarıyla hafta sonundan bu yana 12 kişi öldü. Beş kişi sel sularının arasında kayboldu. Giresun'da lastik çizmeyle denetim yapan Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak'sa 'dere ıslah edilmiş olsa' zararın bu kadar büyümeyeceğini söyledi. Özak, bugüne kadar yaklaşık 1 milyar dolar harcanan Karadeniz Otoyolu inşaatının da 'bazı problemler' yarattığını söyledi.

Özak, dün, Giresun'un Espiye ilçesinde temizlik çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı. Ama Espiyeliler, Bakan'a afeti değil alamadıkları fındık paralarını sordu. Yağlıdere ilçesinde CHP İlçe Başkanı Mehmet Kılıç'ın tepkisiyle karşılaşan Bakan Özak, "Acınızı paylaşmak için buradayız" dediği Kılıç'ı yanaklarından öperek teselli etmeye çalıştı.

Sürmene çok 'şanslı'
Son olarak Keşap'a geçen Özak, dere ıslah ve heyelan önleme çalışmalarının önemine dikkat çekti: "Mesela son yaşanan selde Sürmene Deresi'nde yapmış olduğumuz set ve ıslah çalışmalarından dolayı o büyük dere Sürmene'ye zarar vermedi. Demek ki bunlar yapılırsa sonuç alınabiliyormuş. Ama bunlar bir anda olmuyor. Bu yöndeki çalışmalarımız devam edecek." Karadeniz Sahil Yolu geçişiyle yükselen sahil yoluyla yerleşim birimleri arasındaki kot farkından bazı sıkıntılar yaşandığını da vurgulayan Özak, "Bu konuda Karayolları, İller Bankası, DSİ ve belediye müştereken çalışma içine girecekler. Derelerimizi ıslah etmeliyiz. Ama bunlar çok zaman alacak. Ama mutlaka bunu yapmak zorundayız" dedi.

Otoyol servet yuttu
Her aşamasında tartışmalar yaratan 'Karadeniz Otoyolu' projesi 12 bölüm halinde yürütülüyor. Şu ana kadar yaklaşık 1 milyar 250 milyon dolar harcanan ihalenin 2 milyar dolara mal olması bekleniyor.

Öte yandan Rize'nin Derepazarı ilçesinde önceki gece etkili olan sağanak sonucu, ikinci kez heyelan meydana geldi. Tersane Mahallesi'nde daha önce boşaltılan bir ev çöktü. İlçedeki ilköğretim okulunun zemin katını su bastı. Otomobiliyle heyelana kapılan bir kişi yaralı olarak kurtarıldı. İkizdere ilçesinde dereye düşen İbrahim Ekşi'yi arama çalışmaları sürüyor.

Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, dünkü Bakanlar Kurulu'nun ardından Karadeniz bölgesine ilk etapta 1.5 milyon YTL yardım gönderildiğini söyledi.

Yağmur yağıyor, Türkiye ceset topluyor
Dere yataklarına kurulan yerleşimler, ıslah edilmeyen dereler yağmurla ölüm tuzaklarına dönüştü.

BİTLİS: Hizan ilçesine bağlı Arat Köyü'nde derede yün yıkayan Şefika Atik ile 14 yaşındaki Levent ve 12 yaşındaki Refika aniden kabaran sulara kapıldı. İki çocuğun cesedi bulundu, anneyse hâlâ kayıp.
MUŞ: Malazgirt ilçesi Tatargazi Köyü'nde sel sularına kapılan 14 yaşındaki Doğan Tekin'in cesedi, ağaçlara takılı halde bulundu.
VAN: Çaldıran ilçesinin Hangedik Köyü'nde dere yatağına kurulu bir ev çöktü. Enkaz altında kalan 40 yaşındaki Hediye Saçak, geride sekiz çocuk bırakarak öldü.
KIRKLARELİ: Dereköy'de ahırdaki hayvanını kurtarmaya çalışan 30 yaşındaki Beyhan Erdem sele kapıldı. Bir çocuk annesi Erdem'in cesedi, evinin biraz ilerisinde bulundu.
MANİSA: Alaşehir'e bağlı Dağhacıyusuf Köyü'nde, Uluderbent Deresi'nin taşması sonucu sel sularına kapılan altı yaşındaki Berrin Çeşme yaşamını yitirdi. Aynı aileden sekiz yaşındaki Binnur Çeşme, 10 yaşındaki İrfan Çeşme'yle 10 yaşındaki Recep Çelebi'yse kayboldu.
TEKİRDAĞ: Çorlu ilçesinde önceki gece başlayan sağanak nedeniyle Devlet Hastanesi'nin acil servisi de dahil 400 bina su altında kaldı. İlçe hâlâ elektriksiz.
DÜZCE: 1999'daki depremin ardından Fevzi Çakmak Mahallesi'ndeki kalıcı işyerlerinin bulunduğu bölgeye taşınan Düzce Belediye binasının bazı odaları, sağanak sonucu sular altında kaldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insan-hayatinin-da-sirasi-var_46816.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!