Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İpoteğe Dayalı Konut Kredisinde Çalışmalar Son Aşamada

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, SPK olarak Maliye Bakanlığı ile yaklaşık 2 yıldır yürüttükleri ipoteğe dayalı konut finansma

Dünyab>Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, SPK olarak Maliye Bakanlığı ile yaklaşık 2 yıldır yürüttükleri ipoteğe dayalı konut finansmanı çalışmalarında son aşamaya geldiklerini bildirdi.
Cansızlar, Ceylan İntercontinental Oteli'nde "Gayrimenkul Sektörü'nde Büyüme Süreci Başlıyor mu" konulu Gayrimenkul Zirvesi'nde yaptığı konuşmada SPK'nın Maliye Bakanlığı ile ortaklaşa yürttüğü ipoteğe dayalı konut finansmanı çalışmalarında son aşamaya geldiklerini dile getirdi.

Doğan Cansızlar ekonomideki göstergelerin olumlu bir seyir izlediğini ve belirsizliğin ortadan kalktığını ifade etti. Cansızlar, son 3 yıldır yapılan düzenlemelerle sermaye piyasalarının AB'ye uyumlu hale getirildiğini, hayata geçirilen 80'e yakın düzenlemeyle sermaye piyasalarının yeniden oluşturulmaya çalışıldığını ifade etti.

Kriz dönemlerinde atılan doğru adımlar ve çalışmaların sermaye piyasalarını çok iyi etkilediğini belirten Cansızlar, KOBİ'lere yönelik Borsa ile Vadeli İşlemler Borsası'nın sermaye piyasalarına önemli katkı sağlayacağını dile getirdi.

İpoteğe dayalı konut kredisinde Türkiye'ye özgü model

Cansızlar, Türkiye'de yüksek enflasyon ve reel faizler nedeniyle gayrimenkul finansmanının çok az kullanıldığına, vatandaşların ağırlıklı olarak kendi tasarruflarıyla konut sahibi olduğunu belirterek, SPK'nın Maliye Bakanlığı ile yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştığı ipoteğe dayalı konut finansmanına ilişkin çalışmaların son aşamaya geldiğini ifade etti.

Cansızlar, modelin Haziran ayı içinde netleşeceğini ve hükümetin karar vereceğini kaydetti.

Türkiye'de banka kaynaklarının sınırlı olduğunu, bankaların mevduatlarını ve varlıklarını konut kredilerine ayırmasının beklenemeyeceğini dile getiren Cansızlar, bu nedenle model kapsamında bir finans şirketi kurularak, bankaların bu şirkete ipotek kredilerini belli bir komisyon karşılığında satacağını dile getirdi.

İpotek kredilerinin şirket bünyesindeki havuzda toplanacağını ve burada menkul kıymetleştirilerek vatandaşlara uzun vadede, kira öder gibi konut kredisi sağlanacağını kaydeden Cansızlar, kurulacak olan yeni finans şirketinde özel sektör payının yüzde 51 devlet payının ise yüzde 49 olması yani yönetim hakkının özel sektöre verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Doğan Cansızlar Yüzde 49'luk devlet payının ise Toplu Konut İdaresi ve bazı kamu bankaları eliyle işletilebileceğini söyledi

http://www.yapi.com.tr/haberler/ipotege-dayali-konut-kredisinde-calismalar-son-asamada_11701.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!