Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İSKİ, Su Havzalarını Korumak İçin İlçe Belediyeleriyle Mücadele Ediyor

İSKİ, Su Havzalarını Korumak İçin İlçe Belediyeleriyle Mücadele Ediyor

Zaman Gazetesi
3 İSKİ, Su Havzalarını Korumak İçin İlçe Belediyeleriyle Mücadele Ediyor

b>İstanbul’un içme suyunun yüzde 99’unu karşılayan havzalar, kaçak yapılaşma tehdidinden kurtulamıyor. İstanbul’a su sağlayan 10 barajın kaynağı durumundaki havzalar, çevresine inşa edilen 120 bin kaçak yapı nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Su havzalarında kaçak yapılaşmalara müsaade edilmesi nedeniyle 10 ilçe belediyesiyle mahkemelik oldukları bilgisini veren İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, “İstanbul’un susuz kalmaması için olmazsa olmaz şart, havzaların ödünsüz olarak korunmasıdır. Eğer havzaları koruyamazsak İstanbul’u bir felaket bekler. Yani 1994’ten önceki dönemden daha büyük bir felakete sürüklenir.” dedi.

Uydu görüntüleri ve helikopter denetimleriyle havzaları korumaya çalıştıklarını ifade eden Büyükşehir Belediyesi Planlama ve İmar Daire Başkanı Şimşek Deniz ise, havzaların korunması için mücadele ettiklerini, şimdiye kadar havzalardaki 3.500 kaçak yapıyı yıktıklarını açıkladı.

İstanbul, içme suyunu 10 barajla bir regülatörden sağlıyor. Ömerli, Darlık, Elmalı, Terkos, Alibeyköy, Büyükçekmece, Sazlıdere, Istırancalar, Kazandere ve Pabuçdere barajlarıyla Yeşilçay regülatörü, İstanbul’un su ihtiyacının yüzde 99’unu karşılıyor. Su havzaları, barajların su toplama alanları olduğu için, çevresindeki yapılaşmalar tehdit unsuru oluyor. İSKİ Genel Müdürü Çodur, yapılaşmanın havzaları iki yönde tehdit ettiğini dile getiriyor.

İstanbul’un can damarları olan havzaların, baraj ve barajları besleyen dere kenarlarının korunmasını Havza Yönetmeliği’nde 4’lü bir koruma bandı öngörülüyor. Bunlar, 0-300 arası mutlak, 300 metre-1 kilometre arası kısa, 1 kilometre - 3 kilometre arası orta ve 3 kilometre - 5 kilometre arası da uzun mesafe olarak adlandırılıyor. Havza Yönetmeliği’nde mutlak koruma alanı olarak tanımlanan ilk 300 metrenin iskana açılması, inşaat, hayvancılık ve ziraat yapılamayacağı ve turizm alanı oluşturulamayacağı belirtiliyor. Su havzaları, 7 gün 24 saat havza koruma timleri ile denetleniyor ve tespit edilen kaçak yapılar anında yıkılıyor. İSKİ, kaçak yapıların yanı sıra özellikle havza ve ormanlık alanlara kaçak moloz dökenlerin 212 231 75 32 No’lu Alo Moloz Hattı’na bildirilmesini istiyor.

İmar Daire Başkanı Şimşek Deniz, uydu görüntüleri ve haftalık helikopter gezileriyle havzalardaki kaçak yapılaşmayı denetlediklerini söyledi. Deniz, “Türk Ceza Kanunu'nun 184. maddesine göre bunlara suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu faaliyetler gözlendikten sonra ilgili kademe belediyelerine haber veriliyor. Jandarma da yapı denetimi konusunda çok sıkı çalışıyor. Bu tür yerlerde ayrıca bir encümen kararı almaya ve zabıt tutmaya gerek yok. Gerekli önlemi alarak yıkım yapıyoruz.” dedi.

2040 yılına kadar su planları hazır
İSKİ, İstanbul’un 2040 yılına kadar olan nüfus artışına bağlı olarak su ihtiyacı planladı. Çodur, İstanbul’da 2040 yılı için yaklaşık 16-17 milyonluk bir nüfus öngördüklerini anlattı. Bu nüfusun 1 milyar 300 milyon metreküp suya ihtiyaç duyacağını belirten Çodur, “Şile tarafında şu anda regülatör olarak çalışan Yeşilçay’da bir baraj yapacağız. 145 milyon metreküplük katkısı olacak. Bu barajı yaptığımız zaman 2040’ı hemen hemen karşılıyor.” şeklinde konuştu. İSKİ Genel Müdürü, 2023’te İstanbul’ un nüfusunun 14 milyona kadar artacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Kaçak yapılaşmaya ağır ceza geliyor
İSKİ Genel Müdürü Çodur, su havzalarının daha yoğun korunması için havza yönetmeliğinde değişiklik çalışmaları yaptıklarını açıkladı. Yönetmeliğin 2004’te bir kısmının, 2005’te de diğer bir kısmının iptal edildiğini ifade eden Çodur, “Yeni yönetmelik için Büyükşehir Belediye Meclisimizin çalışmaları var. Yeni bir taslak hazırlayacağız.” dedi. Planlama ve İmar Daire Başkanı Şimşek Deniz de, bu değişikliğin havzalardaki yoğun yapılaşma nedeniyle yapılmasına karar verildiğini söyledi. “Yeni düzenlemede, havzalar radikal arazi kullanım kararlarıyla korunacak.” şeklinde konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/iski-su-havzalarini-korumak-icin-ilce-belediyeleriyle-mucadele-ediyor_42671.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • KADİR TOPBAŞ VE DE İSKİ yöneticileri işlerine gelirse barajın içine bile ev yaparlar izin de verirler. bir bsrajı koruyacam diye koca şehri su havzası ilan ediyorlar hangi mantıkla? bu resmen bunların beceriksizliğinden kaynaklanıyor. sen altyapıyı sistemli bir şekilde kurar yaparsan, barajın sıfır noktasına da ev bina yapılır baraj da hiç zarar görmez. bu kadir topbaş gibi basit düşünüp ama ÇOK İŞLER yapıyoruz diye geçinenler avrupa'ya gitsinler baraj yönetmeliklerine baksınlar. küçücük SAZLIDERE barajına bakın, bir de koruma havzasına bakın koca istanbulu baraj havzası ilan ettiler. bu beceriksiz zihniyet İŞ YAPTIM görüntüsü veriyor, ama bir iş yapmıyor. BARAJIN SUYUNU SATIYORSUNUZ para kazanıyorsunuz. iyi de o barajın gerek mutlak gerek diğer koruma havzalarını neden KAMULAŞTIRMIYOSUNUZ? tabi işinize gelmiyor. nasıl olsa DSİ yaptı barajı size devretti. siz de paşalar gibi suyu satıp abuk subuk yerlere harcayın. yöneticilik bu değildir kamu yararı adı altında soygun yapıyorsunuz. KAYABAŞI köyü baraj uzak koruma havzasında kalıyor ama ne hikmetse TOKİye arazileri verip 10-20 katlı binalara izin veriyorsunuz. KADİR TOPBAŞ kamu yararı safsatasıyla insanların arazilerini gasp ettiniz. gidin KAYaBAŞINA köylülerle yüzleşin çok beddua aldınız toki moki hepsi boş safsata. RANT sağlıyorsunuz ona buna, başka da bişey değil. YANITLA
  • sayın iski yetkilileri baraja 2000 m mesafede kurulan şehirleri göremeyen gözleriniz baraja 20 km.uzaklıktaki gariban köylüleri mi görüyorsunuz. barajlardaki sudan biz de içiyoruz dere kenarlarını korumanıza birşey dediğimiz yok ama derelerden uzak yerlere bile tutanak tutarak insanları madur etmeye, ne insanlık ne de servet düşmanlığına gerek yok. iski kendini devlet üstü görmekte, bu kuruma dur diyecek yetkiler kırmızı çizgilerle belirlenmeli, gariban insanların yapamadığı yerleri zengin insanların alarak oralara villalar dikmesi ne insanlığa ne de vicdanlara sığmaktadır. bu bir haktır, örnek isterseniz sahsımı aramanız yeterlidir. garibanın yıkılan yerlerine yapılan villlaları göstermekten mutluluk duyarım. hem de acı olan tapulu arazisine yaptırılmayan evler. tapusuz devletin arazisine yapılan villalar. insanların da barınma hakkı var. YANITLA
  • radikal kararlar alınacağı söylüyorsunuz. baraja 1500 mt uzaklıkta ve suya akıntısı olan dere yatağına şehir yapıldı bundan haberiniz olmadı mı veya niçin haberiniz olmadı. 600 senelik geçmişe sahip kurnaköylünün mevcut eski evine tamir maksatlı dahi olsa yapımına izin verilmezken, buna ne diyeceksiniz... YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!