Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Depremi Tartışması

İstanbul Depremi Tartışması

NTVilim dünyası istanbul depreminin olmama ihtimalini tartışıyor. İTÜ Öğretim Üyesi Profesör Naci Görür, Orta Marmara Çukuru’yla Adalar arasında biriktiği sanılan enerjinin ‘akma’ yoluyla açığa çıkmış olabileceği teorisini ortaya attı. Marmara Denizi’nde yaptığı deprem çalışmalarıyla tanınan Profesör Naci Görür, bugüne kadar bölgedeki araştırmaların Orta Marmara Çukurluğu ile Adalar arasında bir enerji birikmesini işaret ettiğini söyledi. Görür, yerbilim literatüründe akma denilen olayın gerçekleşmiş olması halinde, deprem tehlikesinin ortadan kalkmış olabileceğini savunuyor.

Profesör Görür, teorisini “Eğer bir kilitlenme yoksa burada akma dediğimiz olay gerçekleşiyorsa, bu fay üzerinde tahmin ettiğimiz boyutta bir deprem olmayabilir, hatta bu fay üzerinde deprem olmayabilir” sözleriyle açıklıyor. Prof. Görür, bunun öğrenilebilmesi için 4 milyon dolarlık yatırıma ihtiyaç duyulduğunu ve projenin birkaç aydır Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in önünde olduğunu açıkladı. Görür, projeyle fayın iki tarafına özel aletler yerleştirilmesinin planlandığını söyledi.

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Oğuz Gündoğdu ise, Profesör Görür’ün tezine karşı. Gündoğdu, “Bilim dünyasında, bunun depremin enerjisini açığa çıkarttığını söyleyen de var ama ben katılmıyorum. Öyle olsa kocaman depremler peş peşe olup da bugün ta 17 Ağustos’a kadar gelmezdik” diye konuşutu. İstanbul’un ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu yineleyen Gündoğdu, “Bunun biraz daha kuvvetli, biraz daha yavaş olması hiçbir şeyi değiştirmez. Çünkü var olan stok o kadar kötü ve savunmasız ki, sonuç çok fazla değişmez” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-depremi-tartismasi_41141.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!