Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Gönüllerde Yaşıyor

'İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti organizasyonunda benim de tuzum bulunsun' diyenler şehrin gönüllüsü oldu. Her yaştan ve meslekten 2 bin 594 kişi, bu yılı İstanbul'u anlatarak ve yaşayarak geçirmenin peşinde. Hedefleri İstanbul Kültür Başkenti'yle başlayan gönüllülüğü daha sonra da devam ettirmek...

Zaman CumaErtesi
İstanbul Gönüllerde Yaşıyor

'İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti organizasyonunda benim de tuzum bulunsun' diyenler şehrin gönüllüsü oldu. Her yaştan ve meslekten 2 bin 594 kişi, bu yılı İstanbul'u anlatarak ve yaşayarak geçirmenin peşinde. Hedefleri İstanbul Kültür Başkenti'yle başlayan gönüllülüğü daha sonra da devam ettirmek...

2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'un canla başla çalışan, kente sevdalı gönüllüleri var artık: İstanbul Gönüllüleri... Şehrin binlerce yıllık tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmak için bir araya gelen yaklaşık 2 bin 600 gönüllünün amacı, İstanbul'un tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini yine bu kentte yaşayanlara anlatmak. Gönüllüler, faaliyetleri iş ayırmadan, seçmeden gayet gönüllüce yapıyor. Kimi bir programda mekân sorumlusu, kimi bir etkinlikte katılımcı karşılama görevlisi, kimi anketör, kimi de sosyal etkinliklerde bulunuyor, müzelerde ve sergilerde halka bilgi veriyor. Birbirinden farklı meslek ve yaş gruplarındaki bu insanların tek çabası ise her zaman denk gelmeyecek bir sıfatı hakkıyla yaşamak...

Gönüllülerden on dördüyle bir araya geldik. Biri 20 yaşında bir üniversite öğrencisi, diğeri 33 yaşında İstanbul âşığı bir ev hanımı, bir diğeri kendini İstanbul'a adamış 24 yaşında bir garson... Ancak hepsi; memuru, emeklisi, şoförü tekmili birden İstanbul için çalışıyor... s.senturk@zaman.com.tr

Gönüllüler ne yapıyor?

"Enerjimiz İstanbul'dan" diye hareket eden gönüllülerin katıldığı ya da düzenlediği sayısız etkinlik var. Bunlardan biri gönüllülerin katkısıyla yürütülen 'İstanbul'un Ustaları' projesi. Amaçları İstanbul'da aktif olarak faaliyet gösteren ve öğrenci yetiştiren hat, ebru, çini, minyatür, sedef kakma gibi geleneksel sanat icra eden 500 ustanın tespitini yapıp, onlarla alakalı bilgileri web sitesine aktarmak. Projenin her ayağında ayrı bir gönüllü çalışıyor. Bazı gönüllüler ustaların yerini tespit edip hakkında bilgi topluyor, bazıları ustaları arayıp görüşme ayarlıyor. Bazıları ise üçer dörder kişilik gruplar halinde ustaları ziyaret ediyor. Ustalarla buluşma esnasında ise gönüllülerden biri röportaj yapıyor; diğeri fotoğraf çekiyor.

Gönüllülerin şu sıralar aktif olarak ilgilendiği diğer bir etkinlik ise İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Moskova Kremlin Müzesi işbirliğiyle düzenlenen "Moskova Kremlin Sarayı Hazineleri Topkapı Sarayı'nda" sergisi. Gönüllüler sergiye gelenlere müzeyi ve sergiyi gezdiriyor.

Kimi garson, kimi ev hanımı...

Ajansta, hem garson olarak hem de gönüllü olarak son hız çalışıyorum

25 yaşındaki İbrahim Okuyan, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın garsonu. Bu yüzden sıkı sıkıya takip etmiş projenin başlayacağı günü. "Benim de bu projede bir katkım olmalı diye düşündüm ve ilk gönüllülerden biri oldum." diyor. Okuyan, süreci şöyle anlatıyor: "Ajansta garson olarak çalıştım; gönüllü olarak katkıda bulundum. Sayısız etkinlikte bulundum. İnsanlara projeyi anlattım, bindiğim otobüsün şoförüne bile."

İnsanları deprem hakkında bilgilendirecek bir etkinlik düzenlemek istiyorum

Özel sektörde çalıştıktan emekli olan Tülin Horasan da gönüllü olarak etkinliklerde faaliyet gösteriyor. Bu sıralar belediyelerin referansı ile gelen gruplara "Moskova Kremlin Sarayı Hazineleri Topkapı Sarayı'nda" sergisini gezdiriyor. En çok istediği şey ise deprem hakkında insanları bilgilendirecek bir etkinlik düzenlemek.

İlgi alanıma göre projelerde etkinlik gösteriyorum

33 yaşındaki Aysel Ünal, Mimar Sinan Güzel Sanatlar mezunu bir ev hanımı. 33 yaşında. Geleneksel sanatlara ilgi duyduğundan şu anda da 'İstanbul'un Ustaları' projesinde aktif. Gönüllü olma isteğini ise "İstanbul'a tutkum" şeklinde ifade ediyor.

Gönüllülük, kana işleyen mikrop gibi girdi mi çıkmıyor

1955 doğumlu Nesil Özen, gönüllülerin en olgunu. Özen, "Gönüllülük mikrop gibi vücuda girdi mi tüm organlara yayılıyor. Şimdi katıldığım Kremlin Hazineleri sergisinde hiç hayatında müzeye, sergiye gitmemiş kadınları, çocukları gezdirmek de bu mikrobu mutlu ediyor." diyor.

Onlar daha öğrenci

Gönüllüler içinde üniversite öğrencilerinin sayısı ise azımsanmayacak kadar çok. 19 yaşındaki Burcu Kolbay ve 22 yaşındaki Sinem Şenliler, onlardan sadece ikisi. İki arkadaş sınavlara hazırlanmaktan çok istanbul'u anlatarak geçiriyor günlerini. Gazete broşürü dağıtıyorlar, belediye ve sivil toplum kuruluşlarını ziyaret edip projelerini anlatıyorlar.

İstanbul'a gönüllü olmak için ne yapmak gerekiyor?

2010 Avrupa Kültür Başkenti gönüllüsü olup bir daha tekrarı olmayacak bu organizasyonda sizin de tuzunuz olsun istiyorsanız çok geç kalmış sayılmazsınız. Gönüllülük projesinin koordinatörleri hâlâ enerjisini İstanbul'a adayacak gönüllüler arıyor. Bunun için www.istanbul2010.org/gonullu adlı web adresinden bilgi alabilirsiniz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-gonullerde-yasiyor_77790.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!