Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul-İzmir Otoyolu Milyar Dolarlık Ekonomi Yaratacak

Ege ile Marmara bölgesini bibirbirine yaklaştırarak milyarlarca dolarlık yeni bir ekonomik potansiyel yaratacak otoyol projesiyle ilgili son açıklamalar İzmir iş dünyasında sevinç yarattı. Yaklaşık 20 yıldır gündemde olan ve ihalesi geçen aylarda yapılan İzmir Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyol Projesi'nin nereden başlayacağı konusu

Referans GazetesiEge ile Marmara bölgesini bibirbirine yaklaştırarak milyarlarca dolarlık yeni bir ekonomik potansiyel yaratacak otoyol projesiyle ilgili son açıklamalar İzmir iş dünyasında sevinç yarattı. Yaklaşık 20 yıldır gündemde olan ve ihalesi geçen aylarda yapılan İzmir Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyol Projesi'nin nereden başlayacağı konusu netlik kazandı. Haftasonu İzmir'e gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul-İzmir Otoyolu'nun eş zamanlı olarak her iki taraftan da başlayacağını söyleyerek, İzmirliler'i rahatlattı. Otoyolun nereden başlayacağına açıklık getiren Yıldırım, "Ben de İstanbul ile İzmir'i karşı karşıya getirecek göz var mı? Otoyol yapımına her iki uçtan başlayacağız, ortada bitireceğiz. İşte bu kadar. İzmir de, İstanbul da mutlu olacak. Güzergâhta bulunan Manisa ve Balıkesir illerimiz de mutlu olacak. Önemli olan adalettir, herkesin ihtiyacını acil şekilde karşılamaktır" diyerek İzmirlilere müjde verdi.

6 milyar dolarlık İzmir-İstanbul Otoyol projesinin tamamlanmasıyla birlikte Ege ve Marmara bölgeleri birbirine daha da yakınlaşarak, ekonomik anlamda önemli bir canlanma yaratması bekleniyor. 2015'te bitmesi beklenen proje ile karayolu ile 6.5 saat olan İstanbul-İzmir arası seyahat süresi proje tamamlandığında 3.5 saate inecek. Bu yolla yıllık 850 milyon lira tasarruf sağlanması bekleniyor.
 
Yeni yatırım alanları doğuracak

Projeye 2010'da start verileceğini anlatan karayolları Genel Müdürlüğü İzmir 2. Bölge Müdürü Erol Altun, hızlı bir kamulaştırma çalışmasının ardından projeye başlanacağını belirterek, "Otoyolun 7 yıl içinde bitirilmesi öngörülüyor. Ama bence proje 4-5 yıl içerisinde tamamlanır. Proje yap-işlet-devret modeliyle 22 yıl 4 aylık bir süre var. 22 yılın içinde yapım aşamasıda olduğu için ihaleyi kazanan grup bir an önce projeyi tamamlamak isteyecektir. 2015'te otoyolun biteceğini tahmin ediyorum" bilgisini verdi. Otoyolun eş zamanlı iki taraftan başlatılması konusuna da değinen Altun, projenin farklı etaplara bölündüğünü belirterek, projenin tek bir noktadan başlamasının yüklenici konsorsiyuma zaman kaybettireceğini belirterek, "Otoyol yapımında amaç en kısa sürede işi tamamlamaktır. Bakanın burada yaptığı açıklamada bunun bir göstergesi" dedi.

İstanbul-İzmir Otoyol çalışmasını prestij projesi olarak nitelendiren Altun, projenin bölge için çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Küresel ekonomik kriz nedeniyle piyasalarda yaşanan durgunluk ortamında bu proje ekonomiyi canlandıracaktır. Ege ve Marmara bölgeleri birbirine daha da yakınlaşacak. Bölge ekonomisinde ciddi bir hareketlilik sağlayacaktır. Yeni yatırım ve yatırım alanları doğuracaktır. Bunun yanında turizm alanında da önemli katkılar yapmasını bekliyorum. Arabalı turizm olarak adlandırdığımız konuda Avrupa'da arabası ve karavanıyla yola çıkan turist çok rahat bir şekilde kentimize gelecektir" ifadesini kullandı. İzmir-İstanbul karayolu ulaşımının 140 kilometre kısalarak 3.5 saate ineceğini hatırlatan Altun, bununla birlikte yılda yaklaşı 870 milyon TL'lik bir tasarrufun sağlanacağına dikkat çekti.
 
İnşaat sektörünün yüzü gülecek

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, projenin iki taraftan başlamasının çok önemli olduğunu belirterek, "İzmir'in liman kapasitesini çok iyi biliyoruz. Bu yolun İzmir'den başlaması Manisa ve Balıkesir'in de ihracat ve ulaşımını kolaylaştıracak. Bu projenin bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum" dedi. Yorgancılar, beklentilerinin hızlı tren ve Ankara-İzmir otoyolunun da bir an önce başlanması olduğunu ifade etti.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) İnşaat Sektör Kurul Başkanı Necip Nasır ise, ihaleyi İzmir dışından firmaların kazandığını hatırlatarak, "Bunlar ekipleriyle gelse dahi inşaat malzemelerini bölgemizden tedarik edeceklerdir. Böylece inşaat malzemeleri alanında bir hareketlilik yaşanacaktır. Yaşanan durgunluğa bir miktar da olsa faydası olacaktır" ifadesini kullandı.
 
Projeden 23 milyarlık gelir bekleniyor

Yap-İşlet-devret yöntemiyle yapılacak İzmir Körfezi Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu projesi 22 yıl 4 ay ile en kısa yapım ve işletme süresi veren Nural İnşaat, Özaltın İnşaat, Makyol İnşaat, Astaldi İnşaat, Yüksel İnşaat, Göçay İnşaat Ortak Girişimi kazanmıştı. Proje Gebze'den başlayacak ve körfezden köprüyle geçerek Orhangazi'ye bağlanacak. Bursa üzerinden devam edecek otoyol, Balıkesir'den geçerek İzmir'e uzanacak. Otoyolun uzunluğu 421 kilometre olarak hesaplanıyor. 6 milyar dolarlık mega proje ihalesini kazanan konsorsiyumun, 23 milyar dolar işletme geliri elde etmesi bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-izmir-otoyolu-milyar-dolarlik-ekonomi-yaratacak_73595.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!